Elektroenergetyka
Japonia i Niemcy partnerami w badaniach nad energią
W Niemczech i Japonii rządy wyznaczyły ambitne cele dotyczące transformacji systemu energetycznego i wspierania ochrony środowiska. Odnawialne źródła energii są coraz częściej opracowywane, a środki wydajności wzmacniane. W obu krajach dużą rolę odgrywają badania nad energią. W tym kontekście rozszerzono współpracę naukową między niemieckim ośrodkiem lotniczym (Deutsches Zentrum für Luft und Undumfahrt; DLR) a japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowych (AIST). Podobnie jak w przypadku DLR, AIST prowadzi badania zorientowane na praktyczne zastosowania i jest organizacją badawczą finansowaną przez państwo.
Podobne zainteresowania w sektorze wysokich technologii
W dniu 19 marca 2017 r. Na targach CeBIT IT profesor Pascale Ehrenfreund, przewodniczący zarządu DLR, Bernhard Milow, dyrektor programowy DLR Energy Research i Ryoji Chubachi, prezes AIST, podpisali Memorandum of Understanding (MoU) w obecność przedstawicieli niemieckich i japońskich ministerstw. Obaj partnerzy są znani na całym świecie w swoich dziedzinach i, poprzez wspólne badania, mają na celu wzmocnienie międzynarodowej współpracy i rozwój technologii.
"Niemiecko-japońska współpraca badawcza może mieć długą i udaną historię" - stwierdził profesor Ehrenfreud. "Dzięki dzisiejszej współpracy w zakresie badań nad energią możemy wspólnie wnieść istotny wkład w rozwój zrównoważonych systemów energetycznych, na przykład pracujemy nad rozszerzeniem zakresu zastosowania systemów magazynowania energii i przekształceniem ciepła odpadowego bezpośrednio w moc użyteczną. AIST jest doskonałym partnerem do tego. "
Współpraca przy konwerterach energii termoelektrycznej i badaniach baterii
Pierwsze w programie współpracy znajdują się wydajne konwertery energii termoelektrycznej i badania baterii. Generatory termoelektryczne przetwarzają ciepło odpadowe ze spalania lub procesów przemysłowych na energię elektryczną. W ten sposób mogą pomóc zmniejszyć zużycie paliwa w pojazdach i ponownie wykorzystać ciepło odpadowe. W obszarze badań akumulatorów oczekuje się, że opracowane zostaną wspólnie wydajne akumulatory litowo-jonowe, które będą działać niezawodnie nawet w niskich temperaturach. Jest to ważne w przypadku akumulatorów w pojazdach elektrycznych, które nadal muszą działać w zimie. Umowa obejmuje możliwość rozszerzenia współpracy między dwoma partnerami na inne obszary wspólne.