Hołownia: energia atomowa w Polsce mogłaby być rozwiązaniem pomostowym

25 czerwca 2020, 11:04
hołownia
Fot. Flickr

"Elektrownia jądrowa to technologia stara, droga i długo wchodząca na obroty. W Polsce mogłaby powstać tylko wtedy, jeśli byłaby rozwiązaniem pomostowym" - napisał kandydat na prezydenta Szymon Hołownia w AMA (Ask Me Anything – przyp.red.) na portalu wykop.pl.

Jeden z użytkowników portalu zadał pytanie o energetykę jądrową: "Dlaczego jesteś przeciwny budowie elektrowni jądrowej w Polsce?".

"Nie jestem przeciwnikiem elektrowni jądrowej. Uważam ją jednak za mniejsze zło. Elektrownia jądrowa to technologia stara, droga i długo wchodząca na obroty. W Polsce mogłaby powstać tylko wtedy, jeśli byłaby rozwiązaniem pomostowym, pomagającym nam jak najszybciej odejść od węgla w stronę OZE. Przestawienie gospodarki na OZE to rzeczywiście długi i kosztowny proces. Na to jednak dzisiaj są pieniądze w UE, które musimy dobrze wykorzystać, a też należy pamiętać, że pozostawienie energetyki opartej na węglu będzie kosztowało nas dużo więcej za 10-15 lat" - odpisał były dziennikarz TVN.

Wypowiedź Hołowni nastąpiła dzień po zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że w Polsce powstanie elektrownia atomowa, w której budowę będą zaangażowane amerykańskie firmy.

Wcześniej Szymon Hołownia twierdził, że do 2050 roku 75% energii będziemy mogli czerpać z źródeł odnawialnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Jerzy Lipka -Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jadrowej
piątek, 3 lipca 2020, 00:04

Energetyka jądrowa to innowacyjna technologia tak w stosunku do węgla, gazu czy wiatraków. Ma nieprawdopodobną wydajność! Jest też stałe udoskonalana, a kolejne bloki jądrowe tego samego typu są zawsze tańsze. Wchodzi w grę standaryzacja, powtarzalność operacji czy nabywanie doświadczenia! Pan Hołownia nie zna tej technologii, ja jako inżynier energetyki jądrowej znam ją dobrze, tak samo jak prawdziwe koszty destabilizacji systemu energetycznego przez OZE - patrz Niemcy którzy muszą wydawać na to 24 - 30 mld euro każdego roku!

Tweets Energetyka24