Reklama

Elektroenergetyka

Gdynia: pilotaż ładowania aut elektrycznych na słupach oświetleniowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dwie pilotażowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych zainstalowała w Gdyni spółka Energa Oświetlenie - poinformowało w czwartek biuro prasowe Grupy Energa. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce.

Urządzenia udostępnione przy ul. Komandorskiej w dzielnicy Grabówek przeznaczone są do użytku przez odbiorców indywidualnych.

"Oceniona zostanie atrakcyjność tego rozwiązania dla mieszkańców dzielnic z ograniczoną możliwością montażu prywatnych urządzeń ładujących (np. niewystarczającą dostępnością garaży)" - podało biuro prasowe GE.

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, sprawdzi jednak głównie skuteczność działania ładowarek na słupach oświetleniowych działających w sprzężeniu, tj. podłączonych w większej liczbie do jednego układu sterowania oświetleniem. Tego typu urządzenie może obsługiwać obwody oświetleniowe od kilku do kilkunastu lamp, ważne jest więc, aby przeanalizować sprawność i niezawodność pracy systemu rozbudowanego o więcej niż jedną stację.

"Budowa stacji ładowania na istniejącej infrastrukturze oświetleniowej jest nowością na rynku polskim. Łączenie stacji ładowania pojazdów z infrastrukturą oświetleniową pozwala wykorzystać rezerwy mocy uzyskane dzięki modernizacji oświetlenia oraz zapewnić większy dostęp mieszkańców do stacji ładowania. Przedsięwzięcie to wyznacza nowy kierunek rozwoju elektromobilności – można ją nazwać elektromobilnością bliską, dostępną każdemu posiadaczowi pojazdu z napędem elektrycznym" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes zarządu Energia Oświetlenie Marcin Stojek. Przedsięwzięcie jest realizowane z władzami Gdyni.

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała podkreśliła, że celem władz miasta jest stworzenie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych obejmującej wszystkie dzielnice Gdyni.

Reklama
Reklama

"Mamy wiele osiedli budowanych w dawnych czasach, gdzie brakuje możliwości zainstalowania punktów ładowania. Na osiedlach, tych z wielkiej płyty nie ma garaży podziemnych czy dedykowanych miejsc parkingowych. Stacje instalowane na słupach latarni to nie tylko rozwiązanie innowacyjne, ale przede wszystkim praktyczne" - wyjaśniła wiceprezydent Gdyni.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama