Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 6 września 2018 r.

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Serdecznie zapraszamy do lektury najważniejszych informacji dnia ze świata energetyki.

Mołdawia porozumiała się z Rumunią ws. dostaw gazu

Mołdawia podpisała w czwartek z Rumunią w Kiszyniowie umowę o wartości 92 mln euro na dostawę przez ten kraj gazu, aby zmniejszyć swe uzależnienie od rosyjskiego surowca.

Prokuratura zakończyła śledztwo ws. Marka W. 

Prokuratura Krajowa zakończyła śledztwo przeciwko Markowi W., zatrzymanego w marcu wieloletniego pracownika resortów związanych z gospodarką, podejrzewano o szpiegostwo.

Wywóz śmieci będzie droższy przez auta elektryczne

Firmy sprzątające miasta mogą stracić kontrakty. Winne auta elektryczne - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Kraje bałtyckie chcą inwestować w polską energetykę odnawialną

Lietuvos Energija i Eesti Energia, państwowe firmy z Litwy i Estonii, chcą inwestować w Polsce. Badają polskie aktywa wiatrowe i fotowoltaiczne - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Grupa Azoty z warunkową umową nabycia Compo Expert

Grupa Azoty zawarła dzisiaj ze spółką Goat Netherlands B.V. z siedzibą w Holandii (należącą do funduszu kapitałowego XIO z siedzibą w Londynie) warunkową umowę nabycia 100% udziałów w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Niemczech, kontrolującej spółki Grupy COMPO EXPERT, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych. 

Debata o finansowaniu OZE na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Banki będą finansować budowę OZE, ale potrzeba odbudowy zaufania do rządu, bardziej stabilnych systemów pracy źródeł odnawialnych i nowych technologii - mówili w środę uczestnicy dyskusji o finansowej stronie energetyki odnawialnej na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Prezes Rogala: PGG wywiązuje się ze wszystkich zawartych umów

Prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala zapewnił w środę, że spółka – będąca największym w kraju i w UE producentem węgla – wywiązuje się ze wszystkich zawartych umów na dostawy tego surowca dla elektrowni i ciepłowni oraz nie przewiduje trudności w tym zakresie.

Kowalczyk: Przyjmowanie wniosków w ramach "Czystego Powietrza" powinno się rozpocząć w połowie września

W drugiej połowie września powinien rozpocząć się nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze - poinformował PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że obecnie trwają "ostatnie szlify" nad systemem informatycznym, za pomocą którego będzie można składać wnioski.

Białoruś uniezależnia się od rosyjskich dostaw gazu

Po pełnym uruchomieniu elektrowni atomowej pod Ostrowcem w 2022 r. Białoruś może zmniejszyć ilość kupowanego od Rosji gazu o 18,5 proc. – ocenia rosyjski dziennik „Kommiersant”. Dla rosyjskiego koncernu może to oznaczać spadek dochodów o 30 mld rubli (ok. 440 mln dolarów) rocznie.

Nowa wiertnica PGNIG w użytku od października 

W październiku br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zacznie wykorzystywać nową, kupioną za ok. 80 mln zł wiertnicę do wierceń głębokich, która w pierwszej kolejności będzie użyta do odwiertów w rejonie Kramarzówka na Podkarpaciu, gdzie znajdują się złoża gazu.

Powstał fundusz 100 mln złotych na start-upy energetyczne

100 mln zł ma zainwestować w start-upy fundusz, utworzony przez PGE, PFR i NCBR. Tego właśnie potrzebujemy w gospodarce i energetyce - powiedział w środę obecny przy podpisaniu umowy premier Mateusz Morawiecki.

Komentarz PKEE w sprawie zasad ustanawiania i funkcjonowania mechanizmów mocowych

W przeddzień zaplanowanego na 11 września br. trilogu poświęconego procedowanemu obecnie projektowi Rozporządzenia w sprawie wewnętrznego rynku energii („Rozporządzenie”) przedstawione zostało wspólne stanowisko rządów Polski, Francji, Zjednoczonego Królestwa, Włoch, Węgier, Grecji oraz Irlandii dotyczące zasad ustanawiania i stosowania mechanizmów mocowych

Reklama
Reklama

Komentarze