Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 5 października 2018 r.

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!

Nord Stream 2 musi omijać Danię. Inwestor zamówił dodatkowe rury

Dania wciąż nie wydała zgody na budowę Nord Stream 2 na swoich wodach terytorialnych. W związku z tym Rosjanie zaczęli przygotowywać się do realizacji alternatywnego wariantu przebiegu gazociągu. W tym celu rozpisany został przetarg na dodatkowe rury.

Gazprom: eksportu gazu do Polski wzrósł o 59%. PGNiG: to przez duże zużycie

Rosyjska spółka Gazprom poinformowała, że eksport gazu do Polski wzrósł w ciągu trzech kwartałów 2018 roku o 11,7% w stosunku do analogicznego okresu z roku ubiegłego. Oznacza to, że nad Wisłę trafiło ok. 0,9 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu więcej. Co więcej, według danych Rosjan, we wrześniu dostawy do Polski wzrosły o 59%. Spółka PGNiG tłumaczy taki wynik wzrostem krajowego zużycia.

Warsewicz: Koszt transportu paliw jest istotny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Gościem specjalnego wydania programu Krzesło Elektryczne był prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz. Rozmowa dotyczyła roli transportu kolejowego w energetyce i potencjału technologii wodorowej. 

Darmowe samochody elektryczne dla mieszkańców mokotowskiego osiedla

OKAM uruchomi prywatną wypożyczalnię w pełni elektrycznych samochodów marki Renault dla mieszkańców powstającego na warszawskim Mokotowie osiedla Central House. Lokatorzy będą mieli nieodpłatny dostęp do pojazdów.

Emilewicz: do końca roku pakiet dla przemysłów energochłonnych

Do końca tego roku Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce zakończyć prace nad pakietem rozwiązań adresowanych do przemysłów energochłonnych, będących największymi w Polsce konsumentami energii elektrycznej – poinformowała szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.

Rosjanie liczą na ropę droższą niż 100$ za baryłkę

Ropa w USA drożeje o 0,8 proc. i zaliczy już 4 z kolei tydzień ze zwyżką ceny. Takiego tygodniowego pasma zwyżek nie było od stycznia 2018 r. Zdaniem ministra energii Rosji Alexandra Novaka jeszcze tej jesieni notowania ropy mogą osiągnąć poziom 100 dolarów za baryłkę. Arabia Saudyjska zapewnia zaś, że robi wszystko, co może - podają maklerzy.

Niemcy: ministerstwo środowiska ściera się z producentami aut ws. silników Diesla

Nie zaakceptujemy odrzucenia przez producentów samochodów naszych planów mających doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza spalinami emitowanymi przez silniki Diesla - zapowiedziało w piątek niemieckie ministerstwo środowiska.

ME liczy na interwencję KE ws. obniżki cen uprawnień do emisji CO2

Minister energii Krzysztof Tchórzewski liczy, że interwencja Komisji Europejskiej doprowadzi do obniżenia rosnących od początku tego roku cen uprawnień do emisji CO2. Jeżeli uprawnienia nie stanieją, resort rozważy rekompensaty dla odbiorców indywidualnych.

Nowa ustawa o rekompensatach za deputat węglowy przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów

Komitet stały rządu zaakceptował w czwartek projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Protest "Solidarności" przed centralą PGE

Kilkuset związkowców z Solidarności protestuje w piątek przed centralą Polskiej Grupy Energetycznej w związku - jak twierdzą - z "pozorowanym" dialogiem społecznym władz spółki ze związkami. PGE nie zgadza się z zarzutami.

Ministerstwo Środowiska spotkało się z ambasadorami ws. COP24

Już tylko dwa miesiące pozostały do najważniejszego globalnego wydarzenia poświęconego światowej polityce klimatycznej, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. Dlatego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zorganizowano dziś spotkanie z ambasadorami akredytowanymi w Polsce.

Rząd chce ułatwić inwestycje w sektorze naftowym

Rząd przygotowuje projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Nowe przepisy miałyby usprawnić i uprościć proces ich realizacji - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Parlament Europejski za zaostrzeniem norm emisji CO2

Parlament Europejski zagłosował za zaostrzeniem norm emisji CO2 generowanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze. Europarlamentarzyści zadecydowali, że emisje powinny zostać zredukowane o 20% do 2025 r. i o 40% do 2030 r.  w stosunku do poziomu z 2021 r. Propozycję tej treści poparło 389 posłów, 239 wyraziło sprzeciw, a 41 wstrzymało się od głosu.

Reklama
Reklama

Komentarze