Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 12 października 2018 r.

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Zapraszamy na kolejne energetyczne podsumowanie dnia.

Klimatyczny rozbiór Polski. Jak zmiany klimatu doprowadziły I Rzeczpospolitą do upadku

Kwestia zmian klimatu należy do najbardziej kontrowersyjnych tematów, jakie pojawiają się w światowej debacie publicznej. Dyskutuje się o nich w parlamentach, w mediach, a także w domowych zaciszach. Jedni negują fakt ich istnienia, inni podważają ich związek z działalnością człowieka, jeszcze inni zaś domagają się podjęcia natychmiastowych kroków zaradczych. Nad Wisłą świadomość dotycząca zmian klimatycznych jest jeszcze ograniczona. A to właśnie Polska jest przykładem kraju, który utracił swoją podmiotowość w związku z niszczycielskim wpływem wahań w globalnej temperaturze.

Bez kropki nad „i”. Jak Ukraina żegna się z antracytem [ANALIZA]

W latach 2017–2018 Ukrainie udało się znacząco ograniczyć zależność od dostaw antracytowych grup węgla, która powstała w wyniku okupacji części Donbasu. Problem ten jest jednak nadal aktualny w wymiarze lokalnym, a pogłębia go kurs na zaspokajanie deficytu surowca głównie w Rosji. Daje to Kremlowi do ręki instrument do destabilizowania sytuacji nad Dnieprem, co może być wykorzystane w kontekście kampanii wyborczych w 2019 roku.  

Kowalczyk: Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem – powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Grodnie pod Międzyzdrojami. Dodał, że w poszczególnych WFOŚiGW złożono po kilkaset wniosków na dofinansowanie ocieplenia domu czy wymianę pieców.

Prezydent: Nord Stream 2 przykładem braku solidarności w UE

Solidarność i wzajemne zrozumienie to coś, czego bardzo brakuje w UE; przykładem jest realizowany wbrew interesom części krajów projekt gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda.

„Kto nie inwestuje w innowacje, ten zginie. Kto to robi, możliwe, że przetrwa”. II Kongres Innowacji w Energetyce [RELACJA]

We czwartek 11 października odbył się II Kongres Innowacji w Energetyce. Rozmowy skupiły się na rozpoczynającej się rewolucji w energetyce oraz na sposobach jej przetrwania. W kwestii samej innowacyjności w energetyce panował umiarkowany optymizm.

Orlen pozytywnie ocenia walkę rządu z paliwową szarą strefą

​PKN ORLEN szacuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat legalny rynek oleju napędowego (ON) w Polsce powiększył się o ok. 30%. Było to możliwe dzięki przygotowanym i wdrożonym przez premiera Mateusza Morawieckiego przepisom w zakresie eliminowania szarej strefy w obrocie paliwami.

Rosja wstrzymuje eksport paliw na Białoruś

Do końca 2019 roku wstrzymane zostaną dostawy benzyny, mazutu i oleju napędowego na Białoruś – poinformował minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandr Nowak, cytowany przez agencję TASS.

Tchórzewski: wiemy o problemie wzrostu cen energii

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych - powiedział w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej" minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Częstochowa: powstała nowa instalacja trigeneracji

W częstochowskiej Oczyszczalni Ścieków Warta SA kosztem 11 mln zł powstała nowa instalacja trigeneracji, umożliwiająca jednoczesną produkcję energii elektrycznej, cieplnej oraz wody lodowej, wykorzystywanej w systemach chłodzenia.

Tobiszowski: nie ma powodów do obaw o likwidację kopalń

Zgoda Komisji Europejskiej na finansowanie restrukturyzacji górnictwa przez kolejnych pięć lat jest dla branży pozytywna i nie daje powodów do obaw o likwidację kopalń - zapewnił w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Ceny ropy zanotowały rekordowe spadki 

Na rynkach paliw w USA takiego tygodniowego spadku notowań ropy nie było od maja. Z powodu mocnych zawirowań na rynkach akcji w USA i w innych częściach świata ropa straciła ponad 4 proc. - podają maklerzy.

Elektryczny Solaris obsługuje pasażerów w szwedzkim porcie Ystad

Pierwszy w swojej historii elektryczny autobus do obsługi pasażerów dostarczyła spółka Solaris Bus & Coach do szwedzkiego portu w Ystad. Pojazd kursuje pomiędzy terminalem a promami.

Reklama
Reklama

Komentarze