Reklama

Elektroenergetyka

Energa Oświetlenie oferuje lampy eliminujące koronawirusa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W ofercie spółki Energa Oświetlenie, będącej podmiotem zależnym Energi z Grupy Orlen, pojawiła się lampa UV-C, która eliminuje m.in. bakterie i wirusy, w tym wirusa SARS-CoV-2. Urządzenie może służyć szkołom, urzędom, hotelom i placówkom medycznym oraz firmom prowadzącym usługi, np. fryzjerskie.

O lampie UV-C spółki Energa Oświetlenie poinformował w marcowym wydaniu wewnętrzny magazyn Grupy Orlen „GO!”, w artykule pt. „Dezynfekcja światłem”. „Lampa jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i nie wymaga opuszczania pomieszczenia podczas pracy. Skutecznie dezynfekuje, eliminując wirusy i bakterie, a co ważne także wirusa SARS-CoV-2” – podkreślono w informacji.

W artykule wyjaśniono, że jest to lampa przepływowa typu Flow, co oznacza, że ruch powietrza jest wymuszony przez wentylator – „powietrze skażone patogenami zasysane jest przez otwory wlotowe do komory dezynfekującej, gdzie poddawane jest działaniu skoncentrowanego promieniowania UV-C”. „Powoduje to natychmiastową eliminację wirusów i bakterii” – zapewniono w informacji.

image

 

Według magazynu „GO!”, lampa spółki Energa Oświetlenie posiada specjalną osłonę z odbłyśnikiem, dzięki czemu „wirusobójcze promieniowanie nie jest emitowane na zewnątrz”, a urządzenie, nawet podczas pracy, „jest zupełnie nieszkodliwe dla wzroku czy skóry”. W artykule wskazano jednocześnie, że aby dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV-C była skuteczna, należy starannie dobrać moc i rodzaj promienników, przy czym ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie tych urządzeń.

„Naszą ofertą zainteresowali się już pierwsi klienci” – przyznał wiceprezes spółki Energa Oświetlenie Marcin Stojek, cytowany w informacji wewnętrznego magazynu Grupy Orlen. Jak podano, lampy UV-C zastosowano już w samej spółce Energa Oświetlenie – działają one tam w salach konferencyjnych i sekretariatach.

„Rozwiązanie jest polecane zwłaszcza do pomieszczeń, w których przebywa jednocześnie wiele osób” – informuje magazyn „GO!”. Jak wskazano w artykule, lampy UV-C mogą stosować, oprócz szkół, placówek medycznych, salonów fryzjerskich czy hoteli, także sanatoria, banki, biura, punkty sprzedaży, magazyny i terminale – urządzenia mogą być tam zamontowane na stałe albo na mobilnych stojakach i wykorzystywane w zależności od potrzeb.

„Oprawy dezynfekcyjne produkowane są w różnych rozmiarach i wyposażone w promienniki o różnych wydajnościach. Niektóre są przeznaczone do pomieszczeń o znacznej kubaturze, inne modele są niewielkich rozmiarów i mogą być zabierane ze sobą jako osobista +tarcza antywirusowa+” – podkreślono w artykule.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama