Reklama

Elektroenergetyka

Dwa bloki w Elektrowni Rybnik wyłączone z eksploatacji

Fot. PGE GiEK
Fot. PGE GiEK

16 sierpnia 2021 r. zakończono eksploatację bloków energetycznych nr 1 i 2 na węgiel kamienny w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączenie jednostek związane jest z wejściem w życie tzw. konkluzji BAT. Docelowo, moc wyłączonych bloków w tej lokalizacji zostanie uzupełniona energią z nowego, niskoemisyjnego źródła gazowego

Decyzja Zarządu PGE GiEK o wyłączeniu z eksploatacji bloków 1 i 2 w Elektrowni Rybnik podyktowana była wejściem w życie od 17 sierpnia 2021 r. nowych norm środowiskowych Unii Europejskiej – tzw. Konkluzji BAT, do których jednostki nie zostały dostosowane.

Obydwa bloki, zgodnie z planem rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i warunkami zapisanymi w Umowie na Świadczenie Usług Przesyłania pomiędzy GiEK a Operatorem Systemu Przesyłowego, zostały zgłoszone do wyłączenia już w 2018 roku. W ostatnim czasie pracowały jako jednostki szczytowe w reżimie pracy 1500 h/rok. Biorąc pod uwagę ich stan techniczny oraz brak spełnienia nowych wymogów środowiskowych ich dalsza eksploatacja byłaby ekonomicznie nieuzasadniona.

Bloki nr 1 i 2 do dziś przepracowały po 300 tys. godz., co przewyższa projektowany techniczny czas życia jednostek węglowych bez gruntownej modernizacji. W miejsce wyeksploatowanych bloków planowana jest budowa nowych niskoemisyjnych bloków parowo-gazowych.

Obecnie w eksploatacji w Elektrowni Rybnik pracuje sześć bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1350 MW. Nasza spółka jest w procesie transformacji energetycznej i w związku z tym prowadzimy prace nad odtworzeniem zdolności wytwórczych rybnickiej elektrowni poprzez budowę nowego źródła energii, które będzie mniej emisyjne niż wyłączone bloki starszej generacji – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Spółka PGE GiEK, do której należy rybnicka elektrownia, kontynuuje obecnie przygotowania projektu nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW. Podstawowym paliwem dla nowej jednostki w Elektrowni

Rybnik będzie gaz ziemny wysokometanowy w ilości ok. 1 mld m3 rocznie z potencjalną możliwością współspalania wodoru. Projekt będzie przygotowywany w harmonogramie umożliwiającym udział w aukcjach Rynku Mocy w IV kwartale 2022 r., z pierwszym terminem dostaw na 2027 rok.

Materiał prasowy PGE GiEK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze