Reklama

Elektroenergetyka

Dokąd zaprowadzi energetykę „droga innowacji”? [RELACJA COP24]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na konferencji COP24 Polski Komitet Energii Elektrycznej zaprezentował swój raport zatytułowany „Energetyka na drodze innowacji”. Dokument stara się ukazać największe wyzwania z zakresu innowacji, przed jaki stoi energetyka oraz określić najważniejsze trendy globalne w tym zakresie.

Dyskusję nad raportem otworzył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. "Bardzo istotne jest, by odpowiadać globalnym zmianom, z naciskiem na redukcję gazów cieplarnianych czy rosnącą racjonalność i efektywność kosztową paliw alternatywnych, by działać w tym zakresie poprzez nadzór właścicielski. Chodzi o to, by ukierunkowywać rozwój nowoczesnej energetyki. Jako rząd staramy się tworzyć przejrzyste, konsultowane warunki prawne w kontekście innowacyjnych i konkurencyjnych rynków” - powiedział.

"O tym, jak będzie wyglądała przyszłość polskiej energetyki zdecyduje jednak przemysł i ośrodki naukowe. Dlatego z jednej strony chcemy być jako ME tymi, którzy wiedzą, jak należy tworzyć warunki prawne, ale też być otwartym na to, co przynosi nam świat nauki” - dodał.

O dokumencie mówił też Ignacy Morawski, współautor raportu. „Raport ma cztery cele. Po pierwsze, chcieliśĶy zademonstrować, jakie są kluczowe trendy w innowacjach ogółem na świecie. Po drugie, chcieliśmy pokazać, jaka jest skala aktywności największych polskich spółek elektroenergetycznych w obszarze innowacji. Po trzecie, chcieliśmy pokazać, jakie są kluczowe obszary transformacji energetycznej, jakie będą wywierały presję na innowacyjność. I po czwarte, zdefiniowaliśmy najistotniejsze filary środowiska innowacji” - podkreślał.

Z kolei prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej opowiedział o innowacyjnych perspektywach energetyki „Mamy pełno elementów, by zmieniać energetykę. Olbrzymi potencjał tkwi również w efektywności energetycznej (…). Kolejny temat, czyli fotowoltaika - przeszliśmy już do czwartej generacji fotowoltaiki. Ważnym elementem jest też produkcja wodoru” - powiedział.

Natomiast Dawid Klimczak, członek rady zarządzającej PKEE, powiedział, że „polski sektor w ramach obecności na COP24 skupia swój przekaz na technologiach, na innowacjach, na gospodarce 4.0”.

Reklama

Komentarze

    Reklama