Elektroenergetyka
Chiny zainstalują ponad 30 GW nowych magazynów energii
Chiny zamierzają zainstalować ponad 30 gigawatów (GW) nowej pojemności magazynowej energii do 2025 r., powiedział w piątek planista stanu, w ramach wysiłków na rzecz zwiększenia zużycia energii odnawialnej przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnej pracy system sieci.
Nowy sposób magazynowanie energii odnosi się do procesów, które wykorzystują układy elektrochemiczne, sprężone powietrze, koło zamachowe i superkondensatory. Jednak w procesie nie biorą udziału pompowane systemy wodne, które wykorzystują zmagazynowaną wodę za tamami do wytwarzania energii elektrycznej w razie potrzeby.
Według China Energy Storage Alliance, Chiny mają całkowitą zdolność magazynowania energii na poziomie około 35 GW w 2020 r., z czego tylko 3,3 GW stanowiły nowe magazyny energii.
„Magazynowanie energii w elektrowniach wodnych i nowe magazynowanie energii to ważne technologie i podstawowe wyposażenie wspierające nowe systemy elektroenergetyczne” – powiedział w oświadczeniu państwowy planista gospodarczy z Krajowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC).
„Są one niezbędne do promowania przejścia na zieloną energię, reagowania na ekstremalne sytuacje i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego”.
Chiny, największy na świecie producent energii elektrycznej i emitent dwutlenku węgla, oznajmiły, że dążą do tego, aby energia odnawialna stanowiła ponad 50% całkowitej mocy wytwórczej energii elektrycznej do 2025 r., w porównaniu z 42% obecnie.
Stwarzałoby to wyzwania dla utrzymania stabilnej pracy sieci elektroenergetycznej, ponieważ odnawialne źródła energii mogą się zmieniać wraz z warunkami pogodowymi.
Co najmniej 10 regionów w Chinach nakazało deweloperom energetyki odnawialnej zainstalowanie magazynów energii jako obiektów wspierających elektrownie słoneczne i wiatrowe.
NDRC poinformowało, że przestudiuje i przedstawi plan rozwoju nowych magazynów energii na lata 2021-2025 i później, podczas gdy lokalne władze energetyczne powinny opracować plany dotyczące skali i układu projektu nowych systemów magazynowania energii w swoich regionach.
Komisja poinformowała również, że zbada możliwość przekształcenia istniejących lokalizacji wycofanych z eksploatacji bloków energetycznych na magazyny energii.
Karol Byzdra