Elektroenergetyka
Brak prądu w ponad 100 fabrykach. Władze Chin chcą sprowadzać energię z Rosji
Z powodu wywołanych niedoborem węgla i wzrostem jego cen przerw w dostawach prądu w Chinach pracę zawiesiło ponad 100 fabryk - informuje w czwartek Reuter. Rosyjskie przedsiębiorstwo energetyczne Inter RAO przekazało, że Chiny zwróciły się o zwiększenie dostaw energii z Rosji.
Mająca monopol na eksport energii elektrycznej z Rosji państwowa firma Inter RAO poinformowała, że otrzymała prośbę od strony chińskiej i rozważa "znaczne" zwiększenie dostaw prądu do północnych prowincji Chin. Rzecznik prasowy przedsiębiorstwa nie podał dalszych szczegółów dotyczących tej sprawy - przekazała Agencja Reutera.
W 2020 roku eksport prądu z Rosji do Chin wyniósł 3,06 mld kWh i był o 1,3 proc. mniejszy niż w 2019 r. W pierwszym półroczu br. ilość sprowadzanej z Rosji energii znów się zmniejszyła. Linie energetyczne między oboma krajami pozwalają na przesyłanie do 7 mld kWh prądu rocznie.
Jednocześnie rosyjskie ministerstwo energii przekazało, że nie otrzymało od strony chińskiej żadnego wniosku o zwiększenie dostaw węgla do tego kraju. Już wcześniej gubernator Jilinu, jednej z najbardziej dotkniętych niedoborami prądu prowincji wezwał do zwiększenia importu prądu z Rosji, Mongolii i Indonezji.
Przyczyną przestojów w dostawach prądu w Chinach, najbardziej odczuwanych w zamieszkiwanych przez ok. 100 mln osób północno-wschodnich prowincjach Jilin, Heilongjiang i Liaoning, jest wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Prąd w Chinach nadal produkuje się głównie w elektrowniach węglowych, ale wydobycie tego surowca nie nadążało za wzrostem popytu na energię. W efekcie ceny węgla wzrosły do niemal najwyższego poziomu w historii.
Od zeszłego tygodnia ponad 100 firm, od fabryk produkujących elektronikę do kopalni złota, ogłosiło, że musi zawiesić produkcję z powodu przerw w dostawach energii - przekazał w czwartek Reuter. Dodał, że niektóre przedsiębiorstwa wznowiły już swoją działalność.
Również w czwartek chińskie stowarzyszenie przemysłu węglowego przekazało, że kłopoty z dostawami węgla mogą wystąpić również zimą, gdy zapotrzebowanie na energię jest największe, a surowiec jest również potrzebny do zasilania sieci ciepłowniczej.
Przestoje w dostawach energii dotykają nie tylko fabryk, ale również mieszkańców Chin. Pojawiło się wiele informacji o niedziałających windach, sygnalizacjach świetlnych i oświetleniu ulic, pozbawionych prądu sklepach czy mieszkaniach.
Niektóre mniejsze przedsiębiorstwa starają się wytwarzać energię elektryczną na swoje potrzeby, używając agregatów prądotwórczych na olej napędowy, ale jest to drogie rozwiązanie - pisze Reuter.
Chińska Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (PKRiR) formalnie wezwała w środę władze lokalne, chińskie kopalnie i przedsiębiorstwa kolejowe do zwiększenia wydobycia i transportu węgla do cierpiących na niedobór energii regionów kraju.