Brak chętnych do skorzystania ze wsparcia dla dużych instalacji CHP

9 września 2021, 14:54
840_472_matched__q4e951_840472matchedpx6zbe840472matchedpv3645840472matchedpn87pe840472matchedplw20tURE22
Fot. URE
Energetyka24
Energetyka24

Żadnej oferty ze strony instalacji kogeneracyjnych (CHP) o mocy elektrycznej ponad 50 MW nie złożono w naborze na indywidualną premię w systemie wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki.

Jak przypomniał URE, nabór przeznaczony był dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, objęty wsparciem wolumen energii elektrycznej wynosił 36 TWh, a do rozdysponowania było prawie 4 mld zł.

W ocenie Prezesa URE Rafała Gawina, przyczyną takiego zakończenia naboru jest sytuacja rynkowa oraz konkurencja dwóch form wsparcia, z której mogą skorzystać wytwórcy energii z wysokosprawnej kogeneracji. Obok naboru na indywidualne premie jest to mechanizm rynku mocy.

"Ceny gazu i uprawnień do emisji CO2 szybują w górę, rosną ceny urządzeń, a do tego pojawiła się niepewność regulacyjna związana z inwestowaniem w gaz ziemny, który jest paliwem kopalnym niechętnie postrzeganym w świetle najnowszych ambicji KE. Czynniki te mogą utrudniać podjęcie decyzji inwestycyjnej w obecnej chwili" – wyjaśnił Gawin.

Reklama
Reklama

Prezes URE przypomniał jednocześnie, że zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, wartość niewykorzystanej premii i wolumen energii przeznaczonej do sprzedania w ramach naboru nie przepadną. Zostaną uwzględnione w kolejnym naborze, który URE ogłosi jeszcze w tym roku.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24