Reklama

- Polska jak kania dżdżu potrzebuje strategii energetycznej do przynajmniej 2050 r. Nie może to być strategia energetyczna, która godzi wszystkie interesy. W takim wypadku byłoby to bowiem jedynie zebranie stanowisk lobbingowych, które nikomu nie służy – podkreśla Tomasz Chmal.

- Strategia powinna wyznaczać pewien kierunek, definiować interesy państwa. W oparciu o nią powinny być podejmowane decyzje w odniesieniu do aktów prawnych, co do promowania pewnych źródeł energii – podkreśla ekspert.

- Można i należy opierać energetykę o węgiel –mamy ogromne zasoby węgla-, ale nie można zapominać, że zasobem energetycznym jest energia odnawialna – konkluduje Chmal.

Podobnego zdanie jest Krzysztof Księżopolski. - Polska potrzebuje realistycznej strategii bezpieczeństwa energetycznego, a w związku z tym również nowej polityki energetycznej - przekonuje analityk Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Jego zdaniem ta polityka powinna oprzeć się na kilku istotnych elementach. - Przede wszystkim na kwestii efektywności energetycznej, czyli poprawy efektywności energetycznej, kwestii maksymalnego ograniczenia importu surowców energetycznych z innych krajów i kwestii partycypacji obywatelskiej w przygotowaniu tej strategii” - wylicza ekspert w rozmowie z Energetyka24.com

Tomasz Chmal i Krzysztof Księżopolski w ramach nowego projektu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych mają zamiar opracować kompleksową strategię energetyczną Polski. W zamierzeniu ma to być dokument normatywny.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama