Reklama

Portal o energetyce

Eksperci: Polska musi wypracować własny model rozwoju energetycznego

  • Fot. Pixabay

„Musimy wciąż wspólnie tworzyć nowe wzorce. Gdyby przełożyć bezpośrednio niemiecki model na brytyjskie realia, wyszłaby katastrofa. Dlatego potrzeba nam dialogu” - tymi słowami rozpoczęto debatę na temat przyszłości polskiej energetyki w kontekście europejskim, zorganizowaną przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.  

O perspektywach rysujących się przed tą branżą dyskutowali: były Wiceminister Środowiska i Główny Geolog Kraju Michał Wilczyński, Prezes Instytut na Rzecz Ekorozwoju dr Andrzej Kassebnerg, zastępca Dyrektora Departamentu Przesyłu PSE Andrzej Bartosik i analityk Instytutu Badań Strukturalnych Aleksander Szpor. Debata, moderowana przez dr Maję Göpel z Wuppertal Institut, przyciągnęła wielu zagranicznych studentów i specjalistów.

W pierwszej kolejności, prelegenci skupili się na najpoważniejszych wyzwaniach polskiej energetyki. Mamy ogromny problem z węglem -mówił Wilczyński- wydobycie tego surowca stało się bowiem nieekologiczne i nieekonomiczne. Kwestię tę poruszył w swej wypowiedzi również Kassenberg. Polski sektor energetyczny wpadł w polityczną pułapkę - powiedział, opisując rządzących, którzy w obawie przed stratą elektoratu powstrzymywali radykalne reformy, powiększając jednocześnie rozmiary kryzysu. Musimy oduczyć się popełniania starych błędów, nie możemy wciąż hołdować ideologii mówiącej, że ,,przyszłość to ma być tak, jak dziś, tylko trochę lepiej”- mówił dalej Kassenberg. Wskazał on też dwie ,,sieroty” polskiej energetyki: sektor odnawialnych źródeł energii oraz wydajność energetyczną.

Ten drugi temat poruszył przedstawiciel PSE, Andrzej Bartosik. Według niego, Polska stanie wkrótce przed problemem deficytu mocy. Bez nowej infrastruktury wytwórczej będzie to poważne zagrożenie - mówił menadżer. Dodatkowo, wskazał, że operator sieci przesyłowej odnotowuje pewne problemy w synchronizacji z zachodnimi sąsiadami. Przy braku odpowiednich działań, sytuacje podobne do tej z sierpnia 2015 roku będą się powtarzać - powiedział. Z kolei Aleksander Szpor zauważył, że potrzebna jest współpraca nie tylko na szczeblu międzynarodowym, ale także na płaszczyźnie wewnętrznej, regionalnej.

- Jesteśmy na zakręcie. Potrzebujemy szybkich i konkretnych decyzji, nowej perspektywy, dalszej niż kilka lat - podsumował Wilczyński, przy aprobacie wszystkich zebranych. Niezbędne są radykalne posunięcia i odważna modernizacja, inwestycja w technologie, bo to się w pewnej perspektywie zwróci - dodał Kassenberg. 

Zobacz także: Czyste technologie węglowe – szansa czy łagodzenie nastrojów społecznych?

Reklama

Komentarze

    Reklama