Portal o energetyce
Eksperci: Musimy zwiększyć wydatki na OZE, jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej
Zapobieżenie katastrofalnym zmianom klimatu wymaga zwiększenia planowanych inwestycji w czystą energię do poziomu 131 bilionów dolarów - informuje Reuters, powołując się na Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej.
W swoim dorocznym opracowaniu agencja postuluje zwiększenie wydatków na OZE o 30%. „Przepaść między miejscem, w którym jesteśmy, a miejscem w którym powinniśmy być nie maleje lecz powiększa się” - powiedział Francesco La Camera, dyrektor generalny MAEO. Dodał, że potrzebujemy „drastycznego przyspieszenia” transformacji energetycznej, jeśli chcemy dokonać znaczącej zmiany.
Przedstawiona w raporcie „ścieżka 1,5°C” wskazuje, że do 2050 roku zużycie paliw kopalnych będzie musiało spaść o ponad 75%.
Moce odnawialne, aby zapobiec katastrofie klimatycznej, będą musiały wzrosnąć dziesięciokrotnie. Towarzyszyć temu zjawisku powinno zawrotne tempo elektryfikacji transportu.
Eksperci agencji zwracają uwagę na potrzebę poważnego zwiększenia masowej produkcji wodoru. Szczególne nadzieje wiązane są z produkcją opartą na elektrolizie, wykorzystującej energię wiatru i słońca. Do 2050 roku aż 30% energii przeznaczane ma być właśnie na produkcję „zielonego wodoru” oraz e-amoniaku i e-metanolu.
Osiągnięcie celów zakładanych przez MAEO wymagać będzie zwiększenia globalnych mocy wytwórczych w elektrolizie do prawie 5000 GW - z dzisiejszych 0,3GW.