Gaz
Duńska prasa: Baltic Pipe opłacalny
Przesył norweskiego gazu do Polski może stać się rzeczywistością, jeśli projekt gazociągu Baltic Pipe uzyska polityczne „zielone światło” – informuje duński tygodnik Ingeniøren poświęcony branży energetycznej. Magazyn podkreśla, że dla Duńczyków realizacja projektu może oznaczać utrzymanie niskich taryf na błękitne paliwo.
Duński magazyn branży energetycznej Ingeniøren donosi, że projekt przesyłu norweskiego błękitnego paliwa przez Danię do Polski ma szansę realizacji, o ile tylko uzyska wsparcie polityczne. Wolę uruchomienia gazociągu obu spółek zdeterminować miały wyniki otwartej w czerwcu procedury open season. „Mamy wystarczająco dużo ofert. Będziemy więc kontynuować projekt na, tak jak zakładaliśmy, szybkiej ścieżce, i mamy nadzieję uruchomić go 1 października 2022 r.” – powiedziała tygodnikowi Sofie Leweson, przedstawicielka Energinet odpowiedzialna za Baltic Pipe.
Według Ingeniøren duński operator sieci przesyłowych Energinet i jego polski odpowiednik Gaz-System podzielą się kosztami szacowanymi na ok. 2 mld euro. Magazyn podkreśla, że inwestycja może być szansą na utrzymanie niskich taryf dla duńskich konsumentów błękitnego paliwa. Stąd też zaangażowanie duńskich partnerów, gdyż jak podkreślono w publikacji, w innym wypadku ceny gazu w Danii będą wzrastać z powodu zmniejszającego się zapotrzebowania. Planowany rurociąg ma zostać podłączony do jednego z głównych gazociągów przesyłu gazu z Norwegii – Europipe II.
Zobacz także: Open season to nie koniec polsko-duńskich negocjacji ws. kosztów Baltic Pipe [ANALIZA]
W artykule odnotowano także determinację polskiej strony do zrealizowania przedsięwzięcia z uwagi na kończący się kontrakt na dostawy gazu z Rosji. Podkreślono, że planowana objętość Baltic Pipe, 10 mld m3 rocznie, odpowiada zakontraktowanej w umowie z Gazpromem ilości importowanego ze wschodu surowca.
Zobacz także: Polska pokryje większość kosztów Baltic Pipe? „Ostra gra Danii” [KOMENTARZ]