Duda: We wtorek wniosek o zawieszenie opłat w ramach EU ETS

19 marca 2020, 17:35
belgium-3595351_1280
Fot. Pixabay

NSZZ „Solidarność” zamierza w najbliższy wtorek wysłać do Komisji Europejskiej wniosek o zawieszenie opłat pobieranych w ramach EU ETS - poinformował przewodniczący związku.

„To miliardy złotych, które dzisiaj potrzebne są polskiej, ale i unijnej gospodarce. To również gwarancja niepodnoszenia cen energii dla odbiorców indywidualnych, którzy z powodu obniżenia zarobków, lub nawet z powodu utraty pracy mogą nie być w stanie płacić wyższych rachunków za prąd” - mówi Piotr Duda, cytowany przez tysol.pl.

„Droższy prąd oznacza również wyższe ceny w sklepach. Dlatego jako NSZZ „Solidarność” podjęliśmy decyzję o złożeniu takiego wniosku do Komisji Europejskiej” - dodaje.

W tym kontekście warto odnotować, że w miniony wtorek wiceminister Janusz Kowalski podniósł postulat reformy / zawieszenia funkcjonowania EU ETS. W jego opinii dzięki temu „spadłyby ceny za prąd, miliony Polaków realnie odczułoby ulgę w portfelach, a polska elektroenergetyka znowu stałaby się rentowna i mogłaby inwestować w swój rozwój”.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
AB
czwartek, 19 marca 2020, 20:34

Bardzo dobry ruch.

Nysa
czwartek, 19 marca 2020, 19:57

Solidarność błaga o litość w sprawie haraczu za emisję CO2. Może tak jeszcze wybłagać u Amerykanów żeby obniżyli nam ceny z ich gaz LNG ?

MacGawer
sobota, 21 marca 2020, 10:45

Przecież kontrakty na LNG są indeksowane gazowym spot więc od dawna tanieją. Co innego z indeksowanym ropą kontrakcie jamalskim. Zacznie tanieć dopiero za kwartał.

Nysa
niedziela, 22 marca 2020, 20:09

Nie dotyczy to gazu amerykańskiego i katarskiego , który otrzymuje Polska. Tutaj kontrakty z USA Katarem są na zasadzie take or pay.

Tweets Energetyka24