Duda: Nowe technologie węglowe polską specjalnością

4 grudnia 2015, 15:56
Energetyka24
Energetyka24

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystosował okolicznościowy list do górników, w którym zwrócił uwagę na konieczność rozwijania nowoczesnych technologii opartych na węglu. Zdaniem Andrzeja Dudy, rozwiązania przynoszące pożytek zarówno gospodarce, jak i środowisku mogą stać się naszą specjalnością.

„Wiem, że polskie górnictwo, zwłaszcza węglowe, stoi przed wielkimi wyzwaniami. Bardziej niż wyrazów uznania górnicy potrzebują teraz pewności jutra. Konieczna jest dalekosiężna strategia rozwoju polskiego górnictwa. Jest o nią trudniej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy koniunktura na rynku sprzyjała poszukiwaniu rozwiązań, godzących racje ekonomiczne z interesami pracowników” - pisze prezydent. 

W opinii Andrzeja Dudy „ (…) tamta okazja nie została wykorzystana, czego konsekwencje ponoszą obecnie górnicy. Kierowana duchem dobrej zmiany Rzeczpospolita nie może zostawić dziś Państwa samych z narosłymi problemami. Polskie górnictwo musi mieć zapewnione perspektywy rozwoju, musi otrzymać nadzieję. To nie tylko kwestia odpowiedzialności za losy pracowników i za cały potencjał branży. To również kwestia polskiej racji stanu”. 

Prezydent zwrócił uwagę, że Polska dysponuje największymi zasobami węgla spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej:  (…) Są one podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego”. Zdaniem głowy państwa troska o środowisko naturalne nie być sprzeczna z zapewnieniem stabilnego rozwoju branży górniczej: „Będziemy uczestniczyć w międzynarodowych działaniach służących ochronie klimatu, ale nie zrezygnujemy z energetycznej suwerenności. Warto rozwijać nowoczesne technologie oparte na węglu, które są w stanie przynosić pożytek zarówno gospodarce, jak i środowisku. Mogą się one stać naszą specjalnością”.

W dalszej części listu Andrzej Duda bardzo pozytywnie odniósł się do niedawnych zmian w strukturze organizacyjnej administracji rządowej: „Przed polskim górnictwem jest więc szansa na pomyślną przyszłość. Powołanie Ministerstwa Energii to krok w dobrą stronę. Trzeba łączyć rozwojowe potencjały. Górnicza społeczność powinna mieć poczucie, że nie zabiega jedynie o własne interesy, ale bierze udział we wspólnym wysiłku Polaków budowania nowoczesnego, silnego, sprawiedliwego systemu ekonomicznego w naszej Ojczyźnie. Życzę, aby społeczny szacunek i solidarność były dla Państwa wsparciem w ciężkiej, odpowiedzialnej pracy”.

Zobacz także: Życzenia Barbórkowe

Zobacz także: Grzegorz Tobiszowski nowym wiceministrem energii

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
niepalący
sobota, 5 grudnia 2015, 14:10

No bardzo ładnie. A teraz kto ma jakieś święto? Kolejarze, nauczyciele, służba zdrowia czy leśnicy? Trzeba kolejną mówkę palnąć i wszyscy happy. Bo jak pan prezydent mówi, że będzie cacy, to znaczy, że mówi... i tego...

hu9t
sobota, 5 grudnia 2015, 12:56

A świstak siedzi i zawija je w...... te sreberka

PDA
sobota, 5 grudnia 2015, 12:50

Tak możeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...........i co wy na dudusiowe....?

j23
niedziela, 6 grudnia 2015, 00:01

kolejny exspert od uzdrawiania gornictwa wspołczuję gornikom juz nie długo dostana po tyłkach ale zapłaca tez wszyscy obywatele

jajacek
sobota, 5 grudnia 2015, 16:12

znowu gładkie i okrągłe zdania takie bla, bla, bla. nic konkretów czyli wiem ale nie powiem.

Tweets Energetyka24