Do Wenezueli dotarł tankowiec z irańskim paliwem

25 maja 2020, 16:30
28178235036_d43c9369a3_k
Fot. Matt Brown / Flickr

Ambasada Iranu w Caracas poinformowała, że do Wenezueli dotarł pierwszy z pięciu tankowców, które niedawno wysłano na pomoc zaprzyjaźnionemu reżimowi.

„Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, więzy przyjaźni oraz braterstwa między Iranem a Wenezuelą są silne i głębokie. Przybył pierwszy tankowiec. Dziękujemy siłom zbrojnym za eskortę. Niech żyje przyjaźń Iranu i Wenezueli” - oświadczyła irańska ambasada w Caracas.

Ambasador Hojat Soltani stwierdził natomiast, że przybycie tankowca w jedno z najważniejszych świąt Muzułmanów (Id al-Fitr) potwierdza, iż „ręka oraz wola Boga wspierają relacje między Iranem a Wenezuelą”. Dodał, że „wola boża może obalić każdego tyrana”.

Przypomnijmy, że kilka dni temu minister obrony Boliwariańskiej Republiki Wenezueli gen. Vladimir Padrino Lopez oświadczył, iż: „Wszystkim tym statkom po wejściu do naszej wyłącznej strefy ekonomicznej, towarzyszyć będą okręty i samoloty wenezuelskich sił zbrojnych”. 

Kilka dni temu w liście do sekretarza generalnego ONZ, António Guterresa, szef MSZ Iranu ostrzegł z kolei, że wszelkie działania marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, związane z powstrzymywaniem dostaw paliwa z Iranu, będą uznane za „formę piractwa”. USA powinny liczyć się zatem z konsekwencjami takiego ruchu.

Powyższe działania stanowiły odpowiedź na doniesienia mówiące, że cztery okręty amerykańskiej marynarki wojennej znajdują się w rejonie Karaibów „w celu możliwej konfrontacji z irańskimi tankowcami”.

Analitycy twierdzą, że obecnie w kierunku Wenezueli zmierzają jeszcze cztery tankowce z irańskim paliwem na pokładzie. Wartość wszystkich pięciu ładunków (wliczając zrealizowany) wyceniana jest na 45,5 mln dolarów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Niuniu
wtorek, 26 maja 2020, 12:25

Te tankowce wiozą nie ropę a benzynę. I tak nie działa gospodarka Wenezueli tylko amerykańskie sankcje. Po ich wprowadzeniu Wenezuela nie ma części do remonty własnych rafinerii to i staje w nich produkcja benzyny. Do tego dochodzi amerykańskie embargo na eksporty do Wenezueli. A właśnie w USA współwłaścicielem kilku rafinerii był państwowy wenezuelski koncern naftowy. I przed sankcjami Wenezuela eksportowała ropę naftową do USA a importowała z USA benzynę. Embargo to uniemożliwia stąd dramatyczny brak paliwa w Wenezueli. Iran wysłął tam nie tylko benzynę która właśnie dopływa do portów. Wcześniej wysłane zostały też podzespoły mające umożliwić odtworzenie zdolności produkcyjnych benzyny w Wenezuelskich rafineriach. To co się właśnie dzieje uzmysławia natomiast ślepy zaułek polityki sankcji stosowanej przez USA. Jeśli sankcjami objąć jeden kraj to może to być w miarę efektywne i bardzo utrudniać funkcjonowanie takiemu państwu. Ale jeśli sankcje zaczynają obejmować wiele Państw w tym takie które są samowystarczalne i silne ekonomicznie/militarnie to Państwa te mogą w miarę normalnie funkcjonować kooperując między sobą. Co powoduje nieefektywność samych sankcji i szybkie uniezależnianie się od USA i sfer które kontroluje Waszyngton. Ostatnio sugeruje się na tym forum, że czas najwyższy objąć sankcjami również Chiny. No to proszę sobie spróbować wyobrazić co by to w praktyce oznaczało i czym by się skończyło.

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 25 maja 2020, 20:14

Czegoś nie rozumiem, przecież Wenezuela leży na ropie więc po co sprowadzać z dalekiego Iranu?

klerykał
wtorek, 26 maja 2020, 11:01

Tak działa komunizm. Doprowadza do deficytu piasku na pustyni.

Kiks
wtorek, 26 maja 2020, 01:26

Ot logika kierowcy autobusu :D

rob ercik
wtorek, 26 maja 2020, 01:22

Bo USA usilnie próbuje wprowadzić tam demokrację

Kiks
wtorek, 26 maja 2020, 15:10

Ile ty masz lat? Masz granicę swojej śmieszności? Gdyby nie pomoc USA to by już dawno tam był kanibalizm. To oczywiście wina USA, że rządzi tam "genialny" kierowca autobusu.

wtorek, 26 maja 2020, 11:02

Gdyby USA chciala tam wprowadzić dwmolkrację to już by tam byla.

rob ercik
wtorek, 26 maja 2020, 13:07

Przestaje to być takie oczywiste

Palmel
wtorek, 26 maja 2020, 12:32

Rosja i Chiny mają tam interesy i bazy

wtorek, 26 maja 2020, 18:11

Tak. Bazy :)

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 25 maja 2020, 23:20

To efekt rosyjskiej ekonomi! Współpraca biznesowa, ekonomiczna i gospodarcza z rasiją. Sukces murowany. Dobrze że nam się udało podziękować magikom ze wschodu.

rob ercik
wtorek, 26 maja 2020, 13:05

Tak, 5 milionów emigrantów z Polski nie potrafiło zrozumieć że żyją w kraju sukcesu

Szach mat w jednym ruchu
środa, 27 maja 2020, 15:32

Jak się poczujesz lepiej to wypisz 10mln? Przy okazji aż tak boli prawda o matuszce?

ciekawy
wtorek, 26 maja 2020, 18:12

Chcesz powiedzieć że na wschód wyemigrowali? Czy jednak na ten zły zachód (bliżej USA)?

Tweets Energetyka24