Reklama

Gaz

"Die Welt": Nord Stream 2 jest zaprzeczeniem dywersyfikacji

1024px-Europe_District_supported,_managed_construction_projects_around_U.S._air_base_(3985995069)
1024px-Europe_District_supported,_managed_construction_projects_around_U.S._air_base_(3985995069)

”Nord Stream 2 jest zaprzeczeniem dywersyfikacji” - czytamy w najnowszym komentarzu Gerharda Gnaucka dla niemieckiego dziennika „Die Welt”.

Polityczne zmagania o gazociąg Nord Stream 2 zbliżają się do finału - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt". Zdaniem autora komentarza Gerharda Gnaucka należy powstrzymać realizację projektu, który powiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu. 

Gnauck polemizuje z podnoszonym przez zwolenników Nord Stream 2 argumentem, że zapotrzebowanie na gaz w Europie utrzyma się w przyszłości na wysokim poziomie, należy więc budować nowe gazociągi, by dywersyfikować źródła energii.

Teza o dywersyfikacji jest kłamstwem - uważa Gnauck. Rosja już teraz jest największym dostarczycielem gazu, ropy i kopalin zarówno dla Niemiec, jak i dla całej Europy, a wszystkie nowe magistrale mają prowadzić do Rosji. "Nord Stream jest zaprzeczeniem dywersyfikacji" - podkreśla niemiecki dziennikarz. 

Jego zdaniem zablokowanie budowy drugiej nitki rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk leży nie tylko w interesie Europy, lecz także Rosji. 

Komentator zwraca uwagę, że zysk z eksportu gazu i ropy stanowi połowę wpływów do rosyjskiego budżetu, i przypomina słowa byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który w 2009 roku powiedział, że "handel gazem i ropą jest rosyjskim narkotykiem", pozwalającym na "rozwiązanie palących problemów gospodarczych", i podkreślał, że Rosja "nie potrzebuje reformy gospodarki". 

"Nord Stream będzie największym dilerem tego narkotyku" - zauważa Gnauck. Jak dodaje, wpływy z handlu gazem i ropą pozwalają rosyjskiej elicie na bogacenie się, ograniczanie reform i rozbudowę aparatu policyjnego. 

Gnauck ostrzega, że energia może być wykorzystana przez Rosję do realizacji agresywnych celów politycznych. Moskwa - tak sowiecka, jak i postsowiecka - jest mistrzem świata w dziedzinie wstrzymywania dostaw energii - dodaje. 

Autor zwraca uwagę na uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii, nie tylko od dostaw, lecz także od zbiorników podziemnych znajdujących się w rosyjskich rękach. Przypomina o roli byłego ministra gospodarki, a obecnie ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela, który w 2015 roku opowiedział się za wyłączeniem Nord Stream 2 spod unijnych przepisów.  

Gnauck podkreśla, że Ukraina niemal całkowicie uniezależniła się od rosyjskiego gazu, a Polska i kraje bałtyckie poczyniły postępy w tym kierunku. "Dlaczego mieszkańcy Europy Zachodniej wpadają w pułapkę zależności, z której mieszkańcy Europy Wschodniej akurat starają się wydostać?" - pyta dziennikarz.  

"Interesy garstki koncernów nie mogą decydować o naszej polityce energetycznej. Niemcy i Europa powinny wyznaczyć Nord Stream 2 granice w formie unijnych reguł lub zastopować ten projekt" - pisze Gnauck.

(PAP/jk)

Zobacz także: PGNiG planuje inwestycje na Morzu Norweskim

Zobacz także: Gaz-system dołącza do platformy ALSI

Reklama

Komentarze

    Reklama