Czy europejskimi gazociągami popłynie wodór?

14 kwietnia 2021, 16:05
pipe-5481652_1920
Fot. Pixabay / ilustacyjne

40 tysięcy kilometrów europejskich gazociągów może zostać przeznaczonych do przesyłu wodoru - informuje agencja Reutera, powołując się na dane operatorów.

Rozwój gospodarki wodorowej jest istotną częścią strategii Unii Europejskiej dotyczącej zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. Celem jest obecnie zastąpienie „szarego” wodoru oraz produktów ropopochodnych w przemyśle wytwórczym, ciepłownictwie i transporcie.

„Uznaliśmy, że technicznie możliwe i ekonomicznie wykonalne jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazowej” - mówił dyrektor Daniel Muthmann z Open Grid Europe. W jego opinii taki scenariusz umożliwi również stworzenie podwalin pod transgraniczny rynek wodorowy.

Operatorzy systemów przesyłowych szacują koszt dostosowania infrastruktury na 43 - 81 mld euro, mówimy więc o bardzo poważnych kwotach. Około 69% sieci wodorowej składałoby się z gazociągów o zmienionym przeznaczeniu.

Pozostałe 31% obejmuje głównie podłączenie przyszłych odbiorców wodoru, szczególnie w krajach posiadających słabo rozwiniętą sieć gazociągów. Koszty transportu wodoru mogą wynieść 0,11 - 0,21 euro za kilogram.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Gosc R
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:21

Zaraz, zaraz! Żaden z obecnie istniejących rurociągów europejskich nie nadaje się do przesyłania więcej niż 2% wodoru. Żadne "dostosowanie" infrastruktury tu nie pomoże. Trzeba zbudować nowe rurociągi tylko dla wodoru.

Niuniu
środa, 14 kwietnia 2021, 21:28

Open Grid Europe GmbH (OGE) (do końca sierpnia 2010 roku , E.ON Gas Transport GmbH ) - zarządzają 12 tys kilometrów gazociągów w Niemczech czyli mogą mniej więcej wiedzieć o czym mówią. Ale prognoza wydania 80 mld euro na przystosowanie sieci gazowej do wodoru brzmi fantastycznie. A prawdopodobnie będzie kosztować znacznie więcej. Tylko skąd ten wodór i jak zamierzają go w "czysty" bezemisyjny sposób produkować: Przypomn. że obecnie wodur pozyskuje się z reformingu parowego gazu ziemnego. W efekcie obok wodoru uzyskujemy tlenek węgla w ilości podobnej jak przy bezpośrednim spalaniu tegoż gazu ziemnego. Do tego sam proces potrzebuje sporo energii. Czyli potrzebne są nowe technologie produkcji wodoru. Produkcji na wielką skalę. Jakie?

damte
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:24

Np z uzyciem elektrolizerow PEM i z wykorzystaniem wiatrakow czy paneli. Juz kilka krajow to ma, teraz chodzi o efekt skali. W internecie mozna sporo o tym poczytac. Pozdrawiam

Pragmatyk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:17

Elektroliza - z nadwyżek energii oze oczywiście. Przewymiarowanie oze to warunek ich realnego wpływu na udział w całkowitej produkcji energii do kse. Zatem przewymiarowanie nadwyżki kierowane na elektrolizery i produkcje h2 do magazynowania.

Tweets Energetyka24