Reklama

Górnictwo

Coraz bliżej porozumienia w KW. "Symboliczne ustępstwa związków"

  • Walka z korupcją to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej - graf. MON.
    Walka z korupcją to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej - graf. MON.

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) przekazał w poniedziałek związkowcom projekt porozumienia, dotyczącego m.in. zasad wynagradzania górników w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), która ma przejąć kopalnie Kompanii. Związki mają przeanalizować projekt, by wznowić rozmowy za kilka dni.

Nieoficjalnie przedstawiciele stron przyznają, że projekt przewiduje zawieszenie na trzy lata wypłaty niektórych świadczeń, wśród nich nagrody rocznej, czyli tzw. czternastej pensji. Utrzymana miałaby zostać jedynie premia barbórkowa – zakłada projekt. Płace zasadnicze pracowników nie będą zmniejszane.

Oficjalnie przedstawiciele Kompanii i związków nie komentują projektu porozumienia i nie udzielają informacji na temat jego szczegółów; związki mają teraz przeanalizować kilkustronicowy dokument, by za kilka dni powrócić do rozmów. Być może negocjacje zostaną wznowione w środę.

„Podczas dzisiejszego spotkania ze stroną społeczną związkom zawodowym przekazano projekt porozumienia; niestety ze względu na dobro negocjacji nie możemy zdradzać jego szczegółów. Następne spotkanie ze stroną społeczną odbędzie się w ciągu najbliższych kilku dni” – poinformował po poniedziałkowych rozmowach rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski.

Związkowcy domagali się dotąd, w ramach sporu zbiorowego, utrzymania wynagrodzeń na poziomie z ubiegłego roku, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak czternasta pensja, deputat węglowy i inne dodatki.

Polska Grupa Górnicza ma ruszyć 1 maja, przejmując 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii, wraz z jej całą ponad 32,5-tysięczną załogą. Biznesplan zakłada, że w końcu przyszłego roku Grupa musi osiągnąć rentowność; jednym z elementów dochodzenia do niej mają być zmiany dotyczące górniczych wynagrodzeń. (PAP)

Zobacz także: Po audycie w KW czas na audyt w Węglokoksie

Zobacz także: KHW: Nie podjęto żadnych decyzji w sprawie kopalni Wujek

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama