• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

ConocoPhillips po 25 latach rezygnuje z działalności w Rosji

  • Fot. Gazprom.ru

Amerykański gigant ConocoPhillips poinformował, że po 25 latach wycofuje się aktywności na terytorium Federacji Rosyjskiej. Koncern potwierdził wczoraj sprzedaż 50% udziałów w spółce Polar Lights, której akcjonariuszem jest także Rosnieft. Odkupiła je firma Trisonnery Asset Limited.  

ConocoPhillips, choć nie w takiej formule organizacyjnej, był jedną z firm, które jako pierwsze zainwestowały swoje środki w Rosji, rozpoczynając negocjacje jeszcze przed upadkiem Związku Radzieckiego. Spółka Polar Lights zarejestrowana została w 1992.

Zmniejszanie zaangażowania w Rosji rozpoczęło się już w 2010 roku, kiedy to amerykański gigant sprzedał swoje udziały w firmie Lukoil warte 8,3 mld dolarów. Głównymi powodami całkowitej rezygnacji z prowadzenia interesów w FR była polityczna presja i drastycznie niskie ceny ropy naftowej.

ConoccoPhillips to międzynarodowy koncern powstały w 2002 roku na skutek fuzji Conoco Inc. oraz Phillips Petroleum.  Zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Działa w 25 krajach i zatrudnia ponad 30 000 osób. 

Zobacz także: Putin zapowiada prywatyzację gigantów energetycznych

Zobacz także: Rosyjski minister: To był ciężko rok z powodu cen ropy i sankcji

 

Komentarze