Reklama

Portal o energetyce

Clinton poruszy kwestię członkostwa Gruzji w NATO?

  • Obrona Terytorialna 3
    Obrona Terytorialna 3

Micheil Saakaszwili poprosił Hillary Clinton o to by na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w grudniu poruszyła sprawę członkostwa Gruzji w tej organizacji. Przypomniał też, że jego kraj zdał test i odbyły się w nim demokratyczne wybory.


Z pozoru słowa te nie mają znaczenia ponieważ nie wiadomo, czy administracja Baracka Obamy po wyborach prezydenckich nadal będzie rządzić Stanami Zjednoczonymi. A nawet jeśli to pojawiały się pogłoski o rezygnacji Hillary Clinton ze stanowiska Sekretarza Stanu.


Dlatego dopiero druga część tej wypowiedzi niesie ze sobą wagę polityczną, bowiem jeszcze dwa miesiące temu ambasador amerykański w Gruzji Richard Norland, czy sam Sekretarz Generalny Paktu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen twierdzili, że demokratyczne wybory są „papierkiem lakmusowym” dla członkostwa Gruzji w Sojuszu.


W tym kontekście słowa Saakaszwilego są przeznaczone do uniwersalnej władzy amerykańskiej bez względu na wynik potyczki Obama- Romney i szerzej świata Zachodu. To przypomnienie obietnicy, którą w kwietniu powtórzył Rassmusen: "Sojusz zgodził się, że Gruzja stanie się w przyszłości członkiem NATO podczas szczytu w Bukareszcie. Te ustalenia są nadal w mocy".


(PAM)

Reklama

Komentarze

    Reklama