Reklama

Ropa

Chiny sprowadzają coraz więcej ropy spoza OPEC

Fot. Will Clayton / Flickr
Fot. Will Clayton / Flickr

W ostatnich latach coraz więcej ropy naftowej trafiającej do Chin, dostarczają spółki pochodzące z krajów niezrzeszonych w OPEC - poinformowała Energy Information Administration.

W 2016 roku kraje należące do kartelu odpowiadały za 57% dostaw ropy naftowej do Państwa Środka, szacowanego łącznie na 7,6 mln baryłek dziennie. W okresie 2012 - 2016 Chińczycy znacząco zwiększyli wolumeny importowanej ropy naftowej - o 2,2 mln b/d. W raportowanym okresie wzrósł również udział państw spoza OPEC - z 34% do 43%. Największym sprzedawcą z tego grona pozostaje Rosja - odpowiadająca za 14% wszystkich dostaw.

Wśród czynników, które przyczyniły się do wzrostu zapotrzebowania na zagraniczny surowiec wymienia się m.in. decyzję władz w Pekinie z lipca 2015 roku, kiedy to zezwolono niezależnym rafineriom na sprowadzanie ropy. Wcześniej mieli oni ograniczone możliwości w tym zakresie i musieli polegać w dużym stopniu na krajowych dostawach. Krajowa Komisja Rozwoju i Reform prognozuje, że w 2020 roku popyt na ropę będzie wyższy o 8% (niż w 2015) i wyniesie ok. 11,8 mln baryłek dziennie. Dokładne wartości uzależnione są od realizacji planu pięcioletniego dla chińskiego sektora naftowo-gazowego.

Zobacz także: Chiński kłopot Transnieftu: Państwo Środka nie chce rosyjskiej ropy

Według szacunków komisji, import ropy do Chin wyniesie w 2020 roku ok. 390 mln ton, w porównaniu z ok. 333 mln ton w roku 2015. Spadek produkcji krajowej ma wynieść natomiast 7%. Warto odnotować, że w pierwszych jedenastu miesiącach 2016 r. wydobycie ropy naftowej w Chinach ukształtowało się na poziomie 4 mln b/d, czyli 6,9% mniej, niż w analogicznym okresie roku 2015. Jest to pierwszy spadek od 2009 r. i największy od 1990 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama