Reklama

Portal o energetyce

Chiny i Polska podpiszą umowy finansujące infrastrukturę energetyczną

  • Ćwiczenie "Blue flag 2019" / Fot.iaf.org.il

Prezydent Chin Xi Jinping z małżonką rozpocznie w niedzielę trzydniową oficjalną wizytę w Polsce. W związku z tym wydarzeniem zorganizowano dla polskich dziennikarzy briefing w ambasadzie chińskiej. Podczas niego ambasador Xu Jian w odpowiedzi na pytania Energetyka24.com poinformował, że strony prawdopodobnie podpiszą umowy finansowe dedykowane projektom infrastrukturalnym – w tym energetycznym. 

„Chiny są gotowe do współpracy z Polską w dziedzinie energetyki, ale niektóre jej obszary wymagają jeszcze wielu konsultacji” – stwierdził Xu Jian.

„Podczas wizyty prezydenta Chin w Warszawie nie będzie podpisywane nowe porozumienie w sprawie gazu łupkowego” – dodał ambasador CHRL.

„Chińskie przedsiębiorstwa już biorą udział w polskich projektach energetycznych np. budowy stacji elektroenergetycznych. Wiele z nich dopiero odkrywa możliwości jakie daje Polska. Jestem przekonany, że w przyszłości kooperacja będzie o wiele bardziej zaawansowana” – podkreślił dyplomata.

„W ostatnich latach odnotowujemy coraz większą współpracę finansową pomiędzy Polską i Chinami. Istnieją już dwa banki z kapitałem chińskim operujące na rynku polskim. Prawdopodobnie podczas wizyty obie strony podpiszą umowy finansowe, które będą wspierać projekty infrastrukturalne, w tym energetyczne” – skonkludował Xu Jian.

Według źródeł Energetyka24.com może chodzić m.in. o sektor energetyki jądrowej.

Zobacz także: Chińczycy sfinansują budowę polskiego atomu?

Reklama

Komentarze

    Reklama