Reklama

Ropa

Chiński kapitał chce przejąć środkowoeuropejską petrochemię

Negocjacje pomiędzy kazachskim KazMunayGas oraz chińskim CEFC, dotyczące zakupu 51% akcji spółki KMG International NV dotarły do finalnego etapu. Oczekuje się, że wkrótce zostanie podpisane porozumienie, które znacząco wzmocni pozycję Pekinu w rejonie Morza Czarnego.

Strategiczne partnerstwo pomiędzy powyższymi spółkami ma służyć wzmacnianiu ich pozycji w rejonie Morza Czarnego oraz Rumunii, ponieważ KMG International NV jest głównym akcjonariuszem Rompetrol Rafinare. Pierwotnie planowano, że finalizacja transakcji nastąpi w październiku br., ale ze względu na znaczenie spółki dla państwa rumuńskiego proces uległ wydłużeniu.

KMG International NV prowadzi działania głównie w sektorze petrochemicznym. Spółka posiada dwie rafinerie w rejonie Mora Czarnego i sprzedaje swoje produkty zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych - głównie w Gruzji, Mołdawii i Bułgarii. Spółka posiada w tych krajach łącznie ok 1100 stacji paliw.

Chińska aktywność zauważalna jest również w Czechach, gdzie Państwo Środka, poprzez spółkę J&T, usiłuje wywierać wpływ na koncern Unipetrol, kontrolowany przez PKN Orlen.

Zobacz także: Orlen zdoła napędzić swoją przyszłość? Nowa strategia na niespokojne czasy

Zobacz także: Polski rząd chce azerskiej ropy?

Reklama

Komentarze

    Reklama