Reklama

Gaz

Chińczycy planują gazową ekspansję na Syberię. Rosjanie oponują

Chiński potentat naftowy i gazowy China National Petroleum Corporation zaproponował rosyjskiemu Gazpromowi zawarcie porozumienia dotyczącego wspólnej budowy i eksploatacji zachodniej części gazociągu Siła Syberii. W ramach umowy przedsiębiorstwa miały by wspólnie wydobywać i sprzedawać gaz. Propozycja ta spotkała się ze sprzeciwem ze strony Rosjan.

Informacja została przekazana przez agencję Interfax. Chińczycy i Rosjanie nie podjęli rozmów dotyczących ceny gazu dostarczanego do Państwa Środka. Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew poinformował, że reprezentowany przez niego koncern nie jest zainteresowany chińską ofertą.

"Podejście Gazpromu wobec zagranicznych inwestorów jest niezmienne. Ich udział w produkcji gazu na terytorium Rosji jest możliwy tylko w skutek dokonania wymiany aktywów o strategicznym znaczeniu" - podkreślił Miedwiediew. W opinii Rosjan Chińczycy nie dysponują złożami gazu, które były by na tyle atrakcyjne aby dokonać wymiany. 

Od 10 lat Chiny podejmują działania mające na celu uzyskanie wpływu na procesy związane z wydobyciem, przesyłem i sprzedażą gazu na Syberii. Wcześniej kraj ten proponował Rosjanom budowę podziemnych magazynów gazu na jego terytorium, zaangażowanie chińskich przedsiębiorstw w wydobycie na Syberii a także w budowę gazociągu Siła Syberii 2. Jednak pierwszy raz Chińczycy przedstawili kompleksową ofertę współpracy. 

Pod koniec czerwca mają odbyć się rosyjsko-chińskie rozmowy dotyczące budowy drugiej odnogi gazociągu Siła Syberii.

Zobacz także: "Elektromobilność to nasza przyszłość". Morawiecki na Europejskim Kongresie Finansowym

Zobacz także: Sueddeutsche Zeitung: Mimo kontrowersji budowa NS 2 jest kontynuowana

 

Komentarze