Chińczycy chcą budować polski atom. "Offset o wartości 250 mld zł"

21 sierpnia 2017, 18:47
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Chociaż los projektu atomowego w naszym kraju wciąż pozostaje nierozstrzygnięty, to wydłuża się lista podmiotów zainteresowanych jego ewentualną realizacją. Do wyścigu o lukratywny kontrakt coraz mocniej włączają się Chińczycy, proponujący offset, którego wartość sięga ćwierć biliona złotych.

„Dziennik Gazeta Prawna” donosi dzisiaj, że za wyborem oferty Chińczyków przemawiać mogłaby atrakcyjna oferta offsetowa. Najnowsza koncepcja, ujawniana przez źródło z Ministerstwa Energii, ma dotyczyć budowy nad Wisłą reaktorów o mocy 10-12 GW (ok. dwa razy więcej, niż dotychczas planowano), których wartość mogłaby osiągnąć astronomiczny pułap 220-250 miliardów złotych. W zamian za uzyskanie tak lukratywnych kontraktów Chińczycy mieliby podjąć zobowiązania offsetowe na taką samą kwotę - obejmujące m.in. budowę fabryki samochodów elektrycznych.  

Budową „polskiego atomu” zainteresowane są również Stany Zjednoczone i Japonia. Jak informuje „Rzeczpospolita” za wyborem, któregoś z powyższych kierunków przemawiać miałyby m.in. kwestie polityczne oraz certyfikacyjne. Zdaniem rozmówcy „Rz” podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie podejmowano temat budowy elektrowni atomowej - miałaby ona być gotowa w 2035 roku i posiadać zainstalowaną moc 1,5 GW. Kolejne 3 GW miałoby powstać do roku 2035. 

Ze względu na ustalenia międzyresortowe oraz wysoki koszt inwestycji duże znaczenie ma kwestia jej finansowania. Źródło „Rzeczpospolitej” twierdzi, że jest to szczególnie ważne dla urzędników z Ministerstwa Rozwoju, którzy chcą uniknąć nadmiernego obciążania budżetu państwa. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji miałoby być zakupienie przez Japończyków od PFR udziałów w jednym z banków lub funduszy.

Zobacz także: Polska siłownia jądrowa. Wyzwanie dla polityki informacyjnej państwa [RELACJA Z JAPONII]

Zobacz także: Chińsko-rosyjski sojusz wyzwaniem dla polskiego kontrwywiadu [ANALIZA]

Dziennik Gazeta Prawna/Rzeczpospolita/jk

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
ekonomista
wtorek, 22 sierpnia 2017, 03:04

O! My im 250 mld i oni nam 250 mld. Zupełnie jak w kawale o współpracy Polski i ZSRR: My dajemy im węgiel, a oni biorą od nas cukier ;-))

Cop2
wtorek, 22 sierpnia 2017, 14:11

Dlaczego nie warto inwestować w Polsce w elektrownię jądrową: 1. "Know how" musimy kupić za granicą (USA, Francja, Japonia, Rosja). W związku z tym zyski trafią do zagranicznych koncernów, rozwiniemy ich potencjał, a nie krajowy. Przy utrzymaniu także będziemy zależni od wybranego koncernu. Dlaczego nie rozwijać rodzimych technologii i pracować nad obniżeniem emisji CO2? 2. Paliwo do elektrowni będzie głównie sprowadzane z zagranicy. Jaka jest tu niezależność energetyczna? 3. Polska stanie się otwarta na przechowywanie odpadów radioaktywnych. 4. Gigantyczne koszty związane z inwestycją w tego typu elektrownie uniemożliwią inwestycje w elektrownie innego rodzaju. 5. W przypadku wojny, ataku terrorystycznego, zdarzeń klimatycznych istnieje bardzo duża szansa na skażenie terenu w okolicy elektrowni.

Ciekawski
wtorek, 22 sierpnia 2017, 13:03

Rozumiem, że ktoś ma niewielkie pojęcie o biznesie, ale naiwność jaką się obserwuje przekracza wszelkie granice. W jakim to kraju zachodnim Chińczycy zrealizowali podobny projekt? Ktoś z rządu może pojechać do Afryki, Indonezji i zobaczyć jak wygląda chiński offset, cokolwiek to jest. Bajka o samochodzie elektrycznym - proste pytanie a jaki samochód chiński ma homologację w UE i sprzedaje się na jakimś sensownym poziomie? Ile wynoszą inwestycje w budowę fabryk/montowni - łatwo sprawdzić, do 1 mld $

Tweets Energetyka24