Wiadomości
Nowa era w budowie dróg. Innowacyjny asfalt Orlenu zadba o jakość powietrza
Czy asfalt może oczyszczać powietrze dbając równocześnie o jego jakość w miastach? Orlen wraz z Politechniką Gdańską opracował wspólnie nową ekologiczną nawierzchnię, dzięki czemu będzie to możliwe.
Materiał sponsorowany
Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym Orlenu opracował innowacyjny asfalt, zdolny do skutecznej redukcji emisji szkodliwych substancji, pochodzących zarówno z pojazdów, jak i instalacji grzewczych.
Prof. Anna Zielińska-Jurek z Politechniki Gdańskiej wyjaśnia, że w tym innowacyjnym rozwiązaniu zastosowano materiał fotokatalityczny, który umożliwia degradację zanieczyszczeń pod wpływem światła słonecznego. Oprócz substancji emitowanych przez pojazdy, ekologiczny asfalt ogranicza także poziom rakotwórczych związków pochodzących z tradycyjnego ogrzewania domów. Badania laboratoryjne potwierdziły znaczące obniżenie m.in. tlenków azotu i lotnych związków organicznych o 40%, a także wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych zawartych w pyłach PM2,5, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu, o 25%.
Obecnie eksperci przeprowadzają próby nowego materiału na specjalnie wyznaczonym odcinku drogi o długości 1 km w miejscowości Kajkowo, nieopodal Ostródy. Wybór tego obszaru nie jest przypadkowy, gdyż przylega on do drogi ekspresowej S7 oraz obszarów mieszkalnych, gdzie kotły grzewcze gospodarstw domowych emitują znaczne ilości zanieczyszczeń. Prognozowany okres badań wynosi rok, a zebrane informacje pozwolą na kompleksową ocenę ekologicznych właściwości asfaltu w trakcie rzeczywistej eksploatacji. Decyzja o powszechnym zastosowaniu nawierzchni na drogach w kraju zależy bezpośrednio od wyników uzyskanych podczas tych badań.
Czytaj też
Poza „ekoasfaltem”, Orlen angażuje się także w badania technologii, która umożliwi firmom budowlanym wykorzystanie znacznych ilości zużytego asfaltu oraz kruszywa, odzyskanego z istniejących nawierzchni. Dzięki wdrożeniu zasad gospodarki obiegu zamkniętego, wykorzystana nawierzchnia znajdzie ponowne zastosowanie. Prezes Orlen Asfalt, Paweł Wachnik, tłumaczy, że tego rodzaju rozwiązania są już szeroko stosowane w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, a implementacja tych innowacyjnych metod umożliwia skuteczne ograniczenie zużycia zasobów naturalnych oraz efektywną kontrolę emisji gazów cieplarnianych. I choć początkowo może się wydawać, że korzystanie z materiałów z recyklingu przy budowie dróg mogłoby wpłynąć niekorzystnie na ich jakość, to w praktyce taka obawa jest nieuzasadniona. Badania pokazują, że nowo powstałe trasy utrzymują równie wysoki standard, co te zbudowane z zupełnie nowych surowców.
Koncern multienergetyczny Orlen to nie tylko największy w kraju producent paliw, ale także potentat rozwojowy branży chemicznej. Jak wskazał Daniel Obajtek, prezes płockiego giganta, poza rozwojem zeroemisyjnych technologii, spółka sięga i udoskonala również swoje innowacyjne rozwiązania. Wspólnie opracowany ekologiczny asfalt znajdzie zastosowanie zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach, co z sukcesem przyczyni się do redukcji smogu i poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców.