Chemia
UE i Chiny podpisały porozumienie o współpracy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym
Na zakończonym kilka dni temu szczycie Unia Europejska - Chiny w Pekinie podpisano protokół ustaleń (ang.: Memorandum of Understanding) w sprawie wspólnego wdrażania polityki gospodarki o obiegu zamkniętym.
To porozumienie otwiera drogę do wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym na całym świecie, jako że Chiny i UE to jedne z największych na świecie producentów surowców i plastików.
Dla Chińczyków to porozumienie umożliwia realizację planu prezydenta Xi Jinpinga, zmierzającego do walki z globalnym ociepleniem i ambicją, aby to Chiny przodowały w przygotowaniu innowacyjnych "zielonych" rozwiązań zarówno dla energetyki, jak i w innych przemysłach znaczących dla gospodarki Państwa Środka.
Dla Unii Europejskiej z kolei podpisanie tego protokołu jest niejako legitymizacją idei promowanej najsilniej właśnie przez tą organizację.
Wdrożenie polityki gospodarki o obiegu zamkniętym ma doprowadzić do porzucenia konieczności wydobywania i produkowania surowców do produkcji nowych produktów finalnych. Zamiast tego, surowiec ma być ponownie wykorzystany ze zużytych produktów poprzez procesy recyclingu.