• Partner główny
    Logo Orlen

Chemia

UE i Chiny podpisały porozumienie o współpracy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym

Fot.: Komisja Europejska
Fot.: Komisja Europejska

Na zakończonym kilka dni temu szczycie Unia Europejska - Chiny w Pekinie podpisano protokół ustaleń (ang.: Memorandum of Understanding) w sprawie wspólnego wdrażania polityki gospodarki o obiegu zamkniętym. 

To porozumienie otwiera drogę do wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym na całym świecie, jako że Chiny i UE to jedne z największych na świecie producentów surowców i plastików.

Dla Chińczyków to porozumienie umożliwia realizację planu prezydenta Xi Jinpinga, zmierzającego do walki z globalnym ociepleniem i ambicją, aby to Chiny przodowały w przygotowaniu innowacyjnych "zielonych" rozwiązań zarówno dla energetyki, jak i w innych przemysłach znaczących dla gospodarki Państwa Środka. 

Dla Unii Europejskiej z kolei podpisanie tego protokołu jest niejako legitymizacją idei promowanej najsilniej właśnie przez tą organizację. 

Wdrożenie polityki gospodarki o obiegu zamkniętym ma doprowadzić do porzucenia konieczności wydobywania i produkowania surowców do produkcji nowych produktów finalnych. Zamiast tego, surowiec ma być ponownie wykorzystany ze zużytych produktów poprzez procesy recyclingu. 

Komentarze