Chemia
Polscy naukowcy opracowali ekologiczny zamiennik plastiku
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali sztućce jednorazowe wytwarzane z kukurydzy i mąki ziemniaczanej, które rozpadają się po upływie trzech miesięcy. Gdańskim patentem interesują się już pierwsze firmy.
"Stworzyliśmy skrobię termoplastyczną ziemniaczaną przetwarzaną fizycznie. Można ją wykorzystać np. do produkcji kapsułek z kontrolowanym uwalnianiem leków. Ale w połączeniu z obecnym już na rynku polilaktydem (PLA) można wykonywać różne biodegradowalne i kompostowalne wyroby. Opatentowaliśmy już szereg kompozycji, zaczęliśmy od sztućców" – tłumaczy prof. dr hab. inż. Helena Janik z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, cytowana przez mamstartup.pl.
Jak zauważają naukowcy z Politechniki Gdańskiej, opracowany przez nich materiał jest polimerem, jednak pochodzenia roślinnego, a więc kompostowalnym, w odróżnieniu od polimerów ropopochodnych.
Właścicielem patentu jest Politechnika Gdańska. Znajduje on już zainteresowanie wśród pierwszych firm:
"Rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, jest bardzo wielu chętnych z różnych dziedzin, nawet z kapitałem zagranicznym. Właścicielem patentu jest Politechnika Gdańska, aktualnie trwają rozmowy" – mówi prof. Helena Janik.
Źródło: mamstartup.pl