Reklama

Chemia

Polscy naukowcy opracowali ekologiczny zamiennik plastiku

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali sztućce jednorazowe wytwarzane z kukurydzy i mąki ziemniaczanej, które rozpadają się po upływie trzech miesięcy. Gdańskim patentem interesują się już pierwsze firmy.

"Stworzyliśmy skrobię termoplastyczną ziemniaczaną przetwarzaną fizycznie. Można ją wykorzystać np. do produkcji kapsułek z kontrolowanym uwalnianiem leków. Ale w połączeniu z obecnym już na rynku polilaktydem (PLA) można wykonywać różne biodegradowalne i kompostowalne wyroby. Opatentowaliśmy już szereg kompozycji, zaczęliśmy od sztućców" – tłumaczy prof. dr hab. inż. Helena Janik z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, cytowana przez mamstartup.pl.

Jak zauważają naukowcy z Politechniki Gdańskiej, opracowany przez nich materiał jest polimerem, jednak pochodzenia roślinnego, a więc kompostowalnym, w odróżnieniu od polimerów ropopochodnych.

Właścicielem patentu jest Politechnika Gdańska. Znajduje on już zainteresowanie wśród pierwszych firm:

"Rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, jest bardzo wielu chętnych z różnych dziedzin, nawet z kapitałem zagranicznym. Właścicielem patentu jest Politechnika Gdańska, aktualnie trwają rozmowy" – mówi prof. Helena Janik.

Źródło: mamstartup.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama