Chemia
Pieniądze z EBI sfinansują ambitne plany Grupy Azoty
Na konferencji prasowej w budynku dawnego Ministerstwa Rozwoju podpisano 2 duże porozumienia o finansowaniu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Jedno z nich dotyczyło największego polskiego gracza rynku chemicznego, Grupę Azoty, która z pozyskanych środków chce m.in. sfinansować rozbudowę zakładu kwasu azotowego w Puławach.
Prezes Grupy Azoty, dr Wojciech Wardacki, wyraził zadowolenie z aprobaty dla planów rozwojowych Grupy wyrażonej przez pożyczkodawcę, który osiąga najwyższe wyniki wśród wskaźników zaufania i bezpieczeństwa. Podkreślił także, że wszystkie spółki Grupy są zgodne co do konieczności prowadzenia rozmów ws. finansowania inwestycji jako jednolita duża grupa. Wśród głównych celów wszystkich nowych inwestycji Prezes Wardacki wymienił dywersyfikacje przychodów, które to dziś w 60% pochodzą z najtrudniejszego segmentu branży chemicznej - nawozów. Prezes Grupy Azoty zwrócił także uwagę, że inwestycja drugiego partnera EBI obecnego na konferencji, a więc PKP LHS, nie pozostaje bez wpływu na działania Grupy, jest bowiem infrastrukturalnym wsparciem Grupy, której ważne ogniwa znajdują się właśnie w południowo-wschodniej części Polski.
Szef resortu Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przekonywał, że zwiększenie wolumenu inwestycji to priorytetowe zadanie stojące przed jego nowym resortem. "Otwieramy się na nowe możliwości finansowania, także wykorzystując partnerstwo publiczno - prywatne" mówił minister. Słowa te potwierdzał wiceprezes EBI Vazil Hudak, który poinformował, że Polska jest piątym (za Hiszpanią, Włochami, Francją i Niemcami) partnerem inwestycyjnym Europejskiego Banku Inwestycyjnego.