Chemia
Grupa Azoty Siarkopol planuje uruchomienie nowej kopalni siarki
Grupa Azoty Siarkopol planuje uruchomić nową kopalnię siarki w gminie Połaniec (woj. świętokrzyskie). Inwestycja o szacunkowej wartości ok. 200 mln zł ma być uruchomiona za ok. 5-6 lat - poinformował w środę na konferencji prasowej w Kurozwękach prezes firmy Trajan Szuladziński.
Siarkopol obecnie ma jedną kopalnię siarki w Osieku. Nowa kopalnia położona będzie w pobliskiej gminie Połaniec, gdzie znajduje się złoże siarki Rudniki. Utworzona będzie na niezagospodarowanych terenach.
Jak zaznaczył Szuladziński, jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć druga tura konsultacji społecznych.
„W ramach tego etapu chcemy podpisać umowę społeczną, w której zobowiążemy się m.in. do utworzenia ok. 100 nowych miejsc pracy, a pierwszeństwo w zatrudnianiu będą mieli mieszkańcy gminy Połaniec. Deklarujemy również elastyczną formę pozyskiwania gruntów, mówimy tutaj m.in. o dzierżawie czy zakupie. Zapewniam, że ceny będą bardzo racjonalne i rynkowe” – powiedział prezes Siarkopolu, który przyznał, że część mieszkańców jest przeciwna budowie kopalni.
Na tę inwestycję nie zgadzają się również władze gminy Połaniec. Prezes Siarkopolu wierzy, że jeśli uda się przekonać mieszkańców do tej inwestycji, to „mieszkańcy przekonają władze gminy”.
Według Szuladzińskiego, obecnie najbardziej istotną kwestią jest przygotowanie dokumentacji, uzyskanie zgód środowiskowych oraz kwestia zmiany zagospodarowania miejscowego planu przestrzennego.
„Na razie mamy koncepcję rozpoznawczą złoża Rudniki i musimy dokładanie zidentyfikować zasobność tego złoża i od tego będzie również wiele zależało, m.in. jakie nakłady będą na tę inwestycję ponoszone. Przeprowadzimy tę inwestycję wtedy, kiedy będzie ona uzasadniona ekonomicznie, ale tutaj jest naprawdę bardzo znaczny potencjał” – mówił.
Nowa kopalnia może być uruchomiona za ok. 5-6 lat, szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 200 mln zł.
Pytany o złoża siarki w nowej kopalni prezes Siarkopolu odpowiedział, że jego zdaniem firma nie powinna „mieć większych problemów z wydobyciem kilkunastu milionów ton” z tego złoża. Szacunkowy czas eksploatacji kopalni to ok. 20 lat.
Szuladziński podkreślił, że otwarcie nowej kopalni nastąpi „płynnie” i będzie związane z ograniczaniem wydobycia z kopalni w Osieku.
Wśród innych planowanych inwestycji prezes Siarkopolu wymienił m.in. rozbudowę kolejowej bazy logistycznej.
Grupa Azoty Siarkopol zatrudnia obecnie ponad 800 osób. Produktami firmy są m.in. siarka płynna, mix, nierozpuszczalna i mielona. Siarkę sprzedaje głównie za granice m.in. do Maroka, Brazylii i Litwy. Surowiec wykorzystywany jest m.in. do produkcji kwasu siarkowego, nawozów fosforowych, a także w przemyśle oponiarskim, gumowym i rolnictwie.
W kopalni w Osieku firma wydobywa ok. 600 tys. ton siarki rocznie. Surowiec jest wydobywany metodą podziemnego wytopu siarki.
Spółka należy do Grupy Azoty - jest to największa polska korporacja chemiczna i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz trzecią pozycję w produkcji Poliamidu 6.
ML/PAP