Reklama

Chemia

Energetyczne podsumowanie dnia - 2 sierpnia 2018 r.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!

Porozumienie Pekin - Bruksela może zagrozić polskiej chemii [KOMENTARZ]

Podpisane w połowie lipca porozumienie między Chinami a Unią Europejską, dotyczące wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym w życie, to ważny krok w celu urzeczywistnienia unijnych ambicji o wyeliminowaniu problemu wydobycia surowców i gospodarowania odpadami. Z naszej rodzimej perspektywy nie jest to jednak świetlana przyszłość – polskie przedsiębiorstwa, z Grupą Azoty i Orlenem na czele, bardzo chcą rozwijać się w kierunku produkcji tworzyw sztucznych, co w nowej rzeczywistości może zakwestionować ekonomiczny sens tych inwestycji.

Eksperci: polskie górnictwo musi wykorzystać obecną koniunkturę

Prawie 300 mln złotych zarobiła Polska Grupa Górnicza w pierwszej połowie 2018 roku. Jest to zdecydowanie dobry wynik, tym bardziej, że osiągnięty w 3 lata po tym, jak z powodu zapaści w górnictwie, poprzedni rząd chciał radykalnie ograniczać wydobycie i zamykać kopalnie. Warto więc spojrzeć z szerszej perspektywy i przeanalizować najważniejsze trendy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

Maklerzy: dane o zapasach i produkcja OPEC mają kluczowy wpływ na cenę ropy

Dane o zapasach paliw w USA i produkcji surowca przez OPEC to dwa główne czynniki kształtujące sytuację na rynku paliw - podają maklerzy.

Górnicy największej kopalni miedzi na świecie szykują się do strajku

Pracownicy położonej na chilijskiej pustyni Atacama największej na świecie kopalni miedzi Escondida zagłosowali za strajkiem, odrzucając zaoferowaną im przez koncern BHP Billiton propozycję płacową - poinformował w czwartek Reuters.

NFOŚiGW: 200 milionów złotych dla OZE z Funduszu Spójności

3 września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków o unijne dofinansowanie przedsięwzięć związanych z produkcją energii elektrycznej. Nabór potrwa do 31 października 2018 r., a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2019 r.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup energii elektrycznej

Przetarg na zakup prawie 1 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej w ciągu dwóch lat ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Utworzoną przez nią grupę zakupową tworzy kilkadziesiąt podmiotów, obsługujących 307 jednostek, także spoza Metropolii.

Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego z podpisem prezydenta

Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda, wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego.

Ceny ropy naftowej spadają

Ceny ropy naftowej na świecie spadają. Wynika to z niespodziewanego wzrostu zapasów tego surowca w USA oraz ze wzrostu produkcji w krajach OPEC i u partnerów kartelu.

Reklama
Reklama

Komentarze