Chemia
Energetyczne podsumowanie dnia - 10 sierpnia 2018 r.
Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!
Na froncie walki o wpływy - o konflikcie w Zakładach Azotowych Puławy [ANALIZA]
Spór w puławskiej spółce Grupy Azoty od miesięcy okupuje miejsca na biznesowych stronach najważniejszych polskich mediów, niszcząc oficjalny, w pocie czoła wypracowany przez tarnowską firmę przekaz postępującego rozwoju jednego z największych w Polsce przedstawicieli branży chemicznej. W całej sprawie jednak narosło wiele mitów i półprawd, wobec czego warto nakreślić pełny obraz zdarzeń w największym zakładzie produkcyjnym tarnowskiej spółki.
Duńska Agencja Energii otrzymała wniosek od firmy Nord Stream 2 o pozwolenie na budowę rurociągów tranzytowych na wodach duńskich.
Energa chce kusić klientów pakietami usług. W planach opieka zdrowotna i telewizja
Na konferencji wynikowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przedstawiciele zarządu Energi opowiedzieli o wynikach spółki osiągniętych w pierwszym półroczu 2018 roku. Omówiono także najważniejsze dla firmy wydarzenia ostatnich sześciu miesięcy oraz plany dotyczące wzbogacenia oferty o pakiety usług.
Orlen i PGNIG odkryły nowe złoża w Wielkopolsce
PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.
Amerykańska biurokracja hamuje import LNG do UE
Od kiedy w kwietniu 2016 r. pierwszy amerykański gazowiec LNG zawinął do portugalskiego portu Sines, unijny import skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął 2,8 mld metrów sześciennych. Barierą dla jego zwiększenia jest jednak ciągle amerykańska biurokracja.
Korea Płd: Potwierdzono nielegalny import północnokoreańskiego węgla do kraju
Trzy południowokoreańskie firmy nielegalnie importowały węgiel z Korei Północnej, deklarując, że jest rosyjski – poinformował w piątek urząd celny w Seulu, który badał doniesienia o imporcie surowca wbrew sankcjom ONZ nałożonym na Pjongjang za jego zbrojenia.
W trakcie Pre-COP24 powołano inicjatywę Górnictwo OK
Producenci węgla, firmy kooperujące z górnictwem oraz instytucje naukowe wspierające branżę chcą wspólnie promować bezpieczny, odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, nowoczesny sektor wydobywczy – ma w tym pomóc inicjatywa pod nazwą Górnictwo OK, powołana w czwartek w Katowicach.
Energa tworzy energetyczny klaster w powiecie tureckim
„CZYSTA ENERGIA” to kolejny już projekt utworzenia klastra energii, tym razem na terenie powiatu tureckiego. Energa Obrót została partnerem technicznym przedsięwzięcia i wspólnie z innymi podmiotami w Grupie Energa będzie współpracować przy tworzeniu Turkowskiego Klastra Energii.
Wiceprezes Tauronu: Polityka klimatyczna, prócz ochrony środowiska, jest też świetnym biznesem
Polityka klimatyczna to chęć ochrony środowiska, ale też próba budowy nowego biznesu, który będzie kolejnym motorem napędowym dla europejskich gospodarek; możemy na tym wygrać, zależy to od nas – mówił w czwartek w Katowicach wiceprezes Tauronu Jarosław Broda.
JSW: Za cztery lata chcemy być samowystarczalni
Za cztery lata Jastrzębska Spółka Węglowa chce być samowystarczalna energetycznie: w całości produkować potrzebny prąd z wychwytywanego metanu – zapowiedział w czwartek w Katowicach prezes JSW Daniel Ozon.
ME: nic nam nie wiadomo o imporcie węgla z Donbasu
Minister Energii nie dysponuje wiedzą na temat sprowadzania do Polski węgla z okupowanych przez separatystów terenów wschodniej Ukrainy - poinformowało w czwartek PAP ministerstwo. Podkreśliło, że resort monitoruje import, ale nie ma danych dot. kopalń czy regionów.