Reklama

Elektroenergetyka

Częstochowa: powstała nowa instalacja trigeneracji

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

W częstochowskiej Oczyszczalni Ścieków Warta SA kosztem 11 mln zł powstała nowa instalacja trigeneracji, umożliwiająca jednoczesną produkcję energii elektrycznej, cieplnej oraz wody lodowej, wykorzystywanej w systemach chłodzenia.

Inwestycja praktycznie uniezależnia energetycznie tę spółkę miejską od dostaw z zewnątrz – podkreślają przedstawiciele lokalnych władz. W czwartek oficjalnie zainaugurowano działanie nowej instalacji.

„Nasza oczyszczalnia w sposób przemyślany, zaplanowany i konsekwentny modernizuje swoje zasoby, stosując innowacyjne rozwiązania inżynierskie. Z realizowanych przez nią projektów i inwestycji korzysta nie tylko spółka, ale przede wszystkim środowisko, rzeka Warta, a wraz z nią cała Częstochowa, a także mieszkanki i mieszkańcy naszego regionu” – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Nowa instalacja, która powstała kosztem ok. 11 mln zł ze środków spółki w latach 2017-2018, ma na celu jednoczesną produkcję energii elektrycznej, cieplnej oraz wody lodowej w wysokosprawnej trigeneracji. Agregat prądotwórczy, wchodzący w skład nowej instalacji produkuje zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, natomiast pozyskane ciepło zostanie spożytkowane m.in. do wyprodukowania wody lodowej.

„Wchodzący w skład instalacji agregat prądotwórczy o mocy 500 kW, jest zasilany gazem ziemnym, produkując zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Energia elektryczna zaspokoi potrzeby własne oczyszczalni. Natomiast pozyskane ciepło zostanie wykorzystane do wstępnego podgrzania osadu odwodnionego na suszarni oraz zasilenia chłodziarki absorpcyjnej, celem wyprodukowania wody lodowej” – wyjaśnił prezes Warty Piotr Pala.

Jak zaznacza magistrat, inwestycja jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni - która ma już jeden generator na biopaliwo - będzie mieć też wpływ na optymalizację gospodarki elektroenergetycznej i cieplnej w zakładzie.

W 2015 roku częstochowska oczyszczalnia, z udziałem środków unijnych zakończyła rozbudowę i modernizację swoich obiektów. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsiębiorstw w kraju. Dzięki inwestycjom w ostatnich latach udało się usprawnić pracę oczyszczalni i poprawić stan środowiska naturalnego - wskazują urzędnicy.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama