Reklama

Chemia

Chiny nałożą cła antydumpingowe na kwas jodowodorowy z USA i Japonii

Fot.: Fuzzy Gerdes; Flickr.com
Fot.: Fuzzy Gerdes; Flickr.com

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w poniedziałek wprowadzenie ceł antydumpingowych na kwas jodowodorowy importowany do ChRL z USA i Japonii. Taryfy w wysokości odpowiednio 123,4 i 41,1 proc. mają obowiązywać od wtorku przez pięć lat.

Wstępne dochodzenie, wszczęte 16 października 2017 roku i zakończone 16 czerwca br., wykazało, że amerykańskie i japońskie firmy sprzedawały w Chinach kwas jodowodorowy po zaniżonych cenach – napisano w komunikacie resortu, opublikowanym na jego stronie internetowej.

Decyzję o nałożeniu taryf podjęto po dodatkowym postępowaniu, w którym stwierdzono, że import taniego kwasu zaszkodził interesom rodzimych producentów tego preparatu – dodało ministerstwo. Od czerwca obowiązywały już tymczasowe cła antydumpingowe o podobnej wysokości.

Według resortu handlu kwas jodowodorowy jest ważną substancją stosowaną w przemyśle chemicznym i medycynie. Przy jej pomocy wytwarza się m.in. kwas octowy, jodki, półprodukty chemiczne i farmaceutyczne oraz środki odkażające.

Chiny i USA prowadzą obecnie wojnę celną, którą chiński resort określał jako największą w historii. Waszyngton wprowadził już karne cła na chiński eksport wart 250 mld dolarów rocznie, a Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie towary warte 110 mld dolarów rocznie.

Prezydent USA Donald Trump grozi ocleniem nawet całego chińskiego eksportu, jeśli Pekin nie zrezygnuje z prowadzonej przez siebie polityki handlowej, którą amerykański przywódca uznaje za nieuczciwą. Trump zarzuca Chinom m.in. kradzież amerykańskiej technologii, brak wzajemności w barierach rynkowych i nieuczciwe dotacje do rozwoju rodzimego sektora technologicznego.

Mimo wojny celnej nadwyżka Chin w handlu z USA osiągnęła we wrześniu 34,1 mld dolarów, bijąc ustanowiony miesiąc wcześniej rekord o 10 proc. - wynika z danych chińskiego urzędu celnego. Według statystyk amerykańskich deficyt USA w dwustronnej wymianie za cały 2017 rok wyniósł 375 mld dolarów.

PAP

Reklama
Reklama

Komentarze