Ceny miedzi na LME w Londynie najwyższe od stycznia, przebiły barierę 6.000 USD/t

1 lipca 2020, 09:34
akcje rynek notowania giełda
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Miedź na giełdzie metali LME w Londynie rośnie o 1,3 proc. do 6.094 USD za tonę, najwyżej od 23 stycznia. Drugi kwartał był najlepszy dla rynku miedzi od prawie dekady. Rynki śledzą najnowsze dane i informacje o rosnących napięciach na linii USA-Chiny.

W środę sentyment rynkowych graczy wspierają też publikacje wstępnych wskaźników PMI z Chin z przemysłu w czerwcu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w czerwcu 2020 r. wyniósł 51,2 pkt. wobec 50,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy szacowali PMI na poziomie 50,5 pkt.

Pomyślne dla rynków informacje płyną również z banków centralnych. Agencja Bloomberga podała we wtorek, powołując się na źródła, że Ludowy Bank Chin (PBoC) ma zamiar od środy obniżyć stopy procentowe w niektórych programach kredytowych, aby obniżyć koszty pożyczek dla małych firm.

„Widzimy na horyzoncie dalsze pomyślne warunki dla popytu na miedź, które mogłyby pomóc rajdowi w nabraniu tempa, szczególnie biorąc pod uwagę ciągłe zakłócenia w dostawach” – powiedział Ryan McKay, analityk TD Securities.

„Ceny miedzi pozostaną na obecnych wysokich poziomach, ponieważ fundamenty zapewniają solidne wsparcie" - napisano w raporcie Jinrui Futures.

Inwestorzy obawiają się o dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w USA.

Stany Zjednoczone „idą w złym kierunku" - ocenił we wtorek główny epidemiolog kraju Anthony Fauci, mówiąc o rozwoju epidemii koronawirusa. Ostrzegł, że niedługo w USA może dojść do wykrywania nawet po 100 tys. zakażeń dziennie.

Niepokój może budzić także zaostrzenie relacji USA-Chiny.

Wprowadzone przez Chiny nowe, „drakońskie" prawo o bezpieczeństwie w Hongkongu „zniszczyło" jego dotychczasową autonomię - oświadczył we wtorek wieczorem czasu lokalnego szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

Opracowane w Pekinie i narzucone Hongkongowi prawo o bezpieczeństwie państwowym zostało we wtorek opublikowane w dzienniku urzędowym i weszło w życie.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 54 USD do 6.015 USD za tonę. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24