Reklama

Portal o energetyce

Były szef PO chce wewnętrznego śledztwa ws. projektu ustawy wiatrakowej

Fot.: Schetyna.pl
Fot.: Schetyna.pl

Potrzebne jest wewnętrzne śledztwo ws. projektu ustawy wiatrakowej na poziomie szefów klubów, którzy koordynują współpracę; to kwestia elementarnego zaufania pomiędzy klubami, tu musi być wszystko oczywiste - powiedział we wtorek w TVN24 senator KO Grzegorz Schetyna.

Reklama

Schetyna został zapytany w TVN24 o przygotowany przez posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej projektu tzw. ustawy wiatrakowej i odpowiedzialności za zaproponowane w niej kontrowersyjne przepisy dotyczące m.in. zasad lokalizacji nowych elektrowni wiatrowych.

Reklama

„Nie ma tego złego. Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy przyszli do Sejmu i do Senatu, ci nowi parlamentarzyści - ich jest jednak bardzo dużo, to ponad 150 posłanek i posłów - że będą wiedzieć, że legislacja, ot jest naprawdę bardzo poważna sprawa, i każdy projekt trzeba bardzo dokładnie oglądać i podejmować gruntownie przemyślane decyzje” - podkreślił senator KO.

Pytany, czy „trzeba przeprowadzić jakieś wewnętrzne śledztwo, które odpowie na pytanie, skąd się ten projekt wziął”, Schetyna odparł: „To na pewno musi zostać zrobione na poziomie szefów klubów, tych, którzy koordynują współpracę legislacyjną. Ona musi się opierać się na elementarnym zaufaniu”. „Nie wiem, kto był odpowiedzialny za tę ustawę, ale to kwestia budowania zaufania między klubami” - dodał senator.

Reklama

Czytaj też

„Jeżeli ktoś przygotowuje projekt i popierają go przedstawiciele innych klubów, które popierają rząd, to musi być wszystko oczywiste. (…) Mam nadzieję, że jest to ostrzeżenie dla nas wszystkich, i wyciągniemy z tego dobre wnioski” - zadeklarował Schetyna.

Ocenił też, że praca nad tego typu projektami jest utrudniona, „gdy jeszcze nie ma rządu”. „Nie ma instrumentarium; nie ma Rządowego Centrum Legislacji, nie ma prawników ministerialnych, a to jest bardzo poważna ustawa” - zaznaczył senator.

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r.; projekt zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

Autorzy projektu zaproponowali rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt ma umożliwić też budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań; jednocześnie zapowiedziano poprawkę zwiększającą tę odległość do 500 m.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama