Bloomberg: Niemcy nie "zamkną" Nord Stream 2, nawet jeśli Rosja będzie agresywna

2 sierpnia 2021, 15:18
37347004802_80f610580a_k
Fot. Annika Haas (EU2017EE) / EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Niemiecki rząd nie zamierza wstrzymywać funkcjonowania Nord Stream 2 nawet wówczas, gdy Rosja zdecyduje się na "polityczne" wykorzystywanie Nord Stream 2 i agresywne poczynania względem innych krajów - informuje Bloomberg, powołując się na urzędników federalnych.

Źródła twierdzą, że w podbramkowej sytuacji, kiedy Rosja po raz kolejny postanowi wykorzystać energię jako „broń geopolityczną”, Niemcy nie zdecydują się na „przykręcenie kurka” z gazem - choć byłaby to kara najdotkliwsza. W zamian za to, władze w Berlinie zamierzają koncentrować się na działaniach na szczeblu europejskim.

Reklama
Reklama

Podczas toczonych w ostatnich tygodniach rozmów prezydent Joe Biden miał starać się przekonać kanclerz Angelę Merkel do podjęcia „poważniejszych zobowiązań” na wypadek, gdyby Moskwa próbowała wykorzystywać rurociąg do wywierania wpływu na Kijów. I choć kanclerz obiecała działania na „poziomie krajowym”, to źródła z którymi rozmawiał Bloomberg twierdzą, że wśród potencjalnych rozwiązań nie bierze się na poważnie pod uwagę wstrzymania przesyłu Nord Stream 2. Zdaniem analityków agencji jest to porażka Białego Domu i zwycięstwo Kremla.

Rzecznik Angeli Merkel powiedział w komentarzu, że Niemcy na pewno zareagują, jeśli pojawi się konieczność, ale odmówił sprecyzowania w jaki sposób.

W tym kontekście warto przypomnieć słowa samej kanclerz z lipca br: „Mamy zestaw narzędzi” – odpowiedziała wymijająco na pytanie dziennikarza, czy bierze pod uwagę „zamknięcie” gazociągu – „ale najprawdopodobniej będziemy działać na szczeblu europejskim, a nie krajowym” - dodała.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Buczacza
środa, 4 sierpnia 2021, 00:33

Sztukę dogadywanie się ponad głowami innych. Opanowali do perfekcji. Chodź teraz to się nazywa pragmatyzm... Nasi przyjaciele wielbiący wschodni sznyt tak to przedstawiają. Zresztą niemcy w historii nie raz podawali mongołom kroplówkę....

pragmatyzm
niedziela, 8 sierpnia 2021, 17:26

Jak Hitler zaczal bombardowac Londyn to Churchill zaraz siedzial w samolocie do Stalina...

historykPL
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:57

Dobra wiadomość dla Cara Rusi. Ba- ponownie się spotkają w Brześciu nad Bugiem i będzie buzi - buzi, tylko inne będą flagi - zawsze ktoś się przyczepi do szczegółów, ale ważna jest "przyjaźń" między narodami.

HistorykEU
niedziela, 8 sierpnia 2021, 16:52

Cara Wszechrusi a wiec i Rusi Czerwonej tez.

BUBA
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:08

No to widac gdzie Amarykanie maja swoich sojusznikow a Niemcy EU ale my mamy sie zajmowac sankcjami ....

Szwab
niedziela, 8 sierpnia 2021, 17:28

No wlasnie Niemcy sa sojusznikiem USA. Wy tylko udajecie

DDR
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:35

Nawet gdyby ruskie czołgi stały na ich granicy to oni nadal by ich finansowali

Fakty
niedziela, 8 sierpnia 2021, 16:55

Wyobraz sobie ze.najwiekszy wstret do USA maja wlasnie byli NRD-owcy i najwieksza sympatie do Rosji.

Alpejczyk
środa, 4 sierpnia 2021, 22:34

Jak ich na to.stac?

Tweets Energetyka24