Birol: OPEC nie uratuje rynku ropy

4 kwietnia 2020, 16:15
birol flickr
Fot. Flickr/Friends of Europe

- Nawet jeśli OPEC+ i inni czołowi producenci zgodzą się co do obcięcia produkcji, to i tak nie będą w stanie zapobiec  wielkiemu ruchu budowania magazynów z powodu bezprecedensowego spadku popytu – powiedział Faith Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Na całym świecie rządy i społeczeństwa zainicjowały działania mające na celu "spłaszczenie krzywej", czyli próba uniknięcia takiej sytuacji, w której służba zdrowia nie będzie miała wystarczających możliwości leczenia ogromnej liczby ludzi na raz. Najważniejszym elementem "spłaszczania krzywej" jest po prostu zostanie w domu. Spowodowało to drastyczny spadek zapotrzebowania na paliwo.

"Nawet jeśli OPEC+ zgodzi się na obniżkę podaży o 10 milionów baryłek dziennie, światowe magazyny będą rosnąć w tempie 15 milionów baryłek dziennie w drugim kwartale" – stwierdził Birol w rozmowie z Reutersem. "OPEC nie uratuje rynku ropy" – dodał.

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny MAE powiedział, że świat widział już kryzysy naftowe, ale „nigdy takiego jak dziś”.

Krach na rynku

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu.

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC + zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Artur
sobota, 4 kwietnia 2020, 22:52

I bardzo dobrze. OPEC powinno być rozwiązane, a każdy producent sam powinien decydować ile chce popmować ropy i po jakiej cenie sprzedawać. Niech walczą o klienta ceną a nie spekulacją.

rob ercik
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:26

Tik tak, tik tak, już o ponad 12 mil. bezrobotnych więcej w stanach ... ciężko będzie.

Davien
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:22

Ty sie martw raczej o Rosje bo patrzac co sie dzieje to wasz budzet własnei się rozsypuje:)) Stany sobie poradza, wy, małe szanse:)

Tweets Energetyka24