Belgia: rachunek za energię może wzrosnąć o ponad 700 euro

7 października 2021, 15:57
belgia bruksela pexels
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Gospodarstwa domowe korzystające ze zmiennej taryfy za gaz i energię elektryczną mogą liczyć na wzrost rocznych rachunków o 700 euro w wyniku wzrostu cen błękitnego paliwa – informuje belgijska telewizja VRT, powołując się na dane regulatora rynku CREG.

Jeszcze miesiąc temu CREG mówił o rocznych podwyżkach do 600 euro. Obecnie roczna podwyżka cen gazu może sięgnąć 598 euro, a cena energii elektrycznej to 116 euro ekstra. „Rachunek za energię może wzrosnąć o ponad 700 euro” – podał regulator. Biorąc pod uwagę przewidywany przyszły rozwój cen, CREG uważa, że szacunki mogą być wkrótce jeszcze wyższe.

Jak podaje VRT, jedną z opcji odpowiedzi na wzrost cen przez rząd może być obniżenie podatku VAT na rachunkach za energię. Obecna stawka 21 proc. została obniżona do 6 proc. w 2014 i 2015 roku. Rząd - podaje telewizja - może również obniżyć podatki na energię, gdy ceny przekroczą określone progi.

Możliwe jest również zamrożenie cen. Stało się tak w 2012 r., ale CREG ostrzega, że przenosi się to na dostawców energii, z których część może zbankrutować. Regulator apeluje o większą przejrzystość kontraktów energetycznych i ograniczoną liczbę formuł taryfowych, gdyż obecna sytuacja utrudnia porównywanie cen.

CREG wezwał też konsumentów do „podjęcia działań w celu zmniejszenia długoterminowego zużycia energii”. Regulator zaleca, aby konsumenci przyjrzeli się mieszkaniom i urządzeniom, które zużywają zbyt dużą ilość energii. 

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
piątek, 8 października 2021, 15:10

A co eko obłęd ma do cen gazu? Szczególnie w Azji co pozbawia Europę lng. Permanentny brak komponentów do produkcji, pozrywane łańcuchy dostaw, gwałtowny wzrost konsumpcji po poandemii - to wszystko eko obłęd czy może jednak krach wolnego rynku?

Kowalskiadam154
czwartek, 7 października 2021, 18:02

Za ekoobłęd unijnych elit się płaci

Tweets Energetyka24