Reklama

Ropa

Azerska ropa dla Białorusi. Łukaszenka zrywa energetyczne więzi z Rosją?

Jak donosi serwis oilnews.ua, prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka udzielił azerskiej agencji prasowej wywiadu, w którym powiedział, że jego państwo bardzo interesuje się możliwością przetwarzania azerskiej ropy na swoim terytorium. Pełny tekst wywiadu został umieszczony na oficjalnej stronie internetowej prezydenta.

,,Przetwarzanie azerskiego surowca w naszych zakładach to bardzo interesujący temat. Organizując takie działanie, będziemy mogli znacznie poszerzyć współpracę w przemyśle chemicznym. W szczególności chodzi mi o pole wzajemnych dostaw surowców oraz ustanowienie ścisłej kooperacji między firmami chemicznymi z obu krajów”- powiedział Łukaszenka.

 

Podczas rozmowy, prezydent Białorusi kładł duży nacisk na kwestię dywersyfikacji źródeł energii dla jego państwa.

 

Z końcem października, pierwszy transport azerskiej ropy został przetransportowany z Odessy do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu. Według źródeł serwisu oilnews.ua, wielkość dostawy to 84,7 tys. ton surowca.

 

Współpraca z Azerami to nie pierwszy przejaw białoruskiej chęci zdywersyfikowania dostaw surowców energetycznych. Na początku października, władze w Mińsku poinformowały, że prowadzą rozmowy z Iranem w sprawie dostaw ropy.

 

Zobacz także: Irańska ropa dla Białorusi. Łukaszenka znów „ogra” Putina?

Reklama

Komentarze

    Reklama