Awantura w Wielkiej Brytanii. Chodzi o nową kopalnię węgla

4 lutego 2021, 13:18
Boris Johnson
Fot. Flickr

Czołowy brytyjski klimatolog James Hansen wezwał Borisa Johnsona do ponownego rozważenia planów budowy nowej kopalni węgla w Kumbrii, mówiąc premierowi, że ryzykuje "upokorzenie" i "oczernianie". 

W liście otwartym - opublikowanym przez BBC i Guardiana - dr Hansen, wcześniej badacz globalnego ocieplenia w NASA, powiedział premierowi: "Prowadząc COP26, ma Pan szansę zmienić kurs naszej trajektorii klimatycznej, zapisując złotymi zgłoskami w historii Wielką Brytanię i samego siebie".

"Albo może Pan trzymać się business as usual i być pośmiewiskiem na całym świecie. Łatwo byłoby osiągnąć tę drugą hańbę i upokorzenie - po prostu niech Pan kontynuuje plan otwarcia nowej kopalni węgla w Kumbrii z pogardliwym lekceważeniem przyszłości młodych ludzi i przyrody" - dodaje Hansen.

Premier oraz jego ministrowie bronili wcześniej budowy kopalni jako kwestii planowania lokalnego.

Naukowcy z Instytutu Nielsa Bohra na Uniwersytecie w Kopenhadze stwierdzili, że średni globalny poziom mórz wzrośnie szybciej, niż wcześniej szacowano. Wskazują na nowe badania od czasu poprzedniego raportu ONZ, który przewidywał wzrost do metra do 2100 r. W najgorszym przypadku, eksperci stwierdzili, że w rzeczywistości "prawdopodobnie będzie wyższy niż myśleliśmy o 25 centymetrów dla każdego wieku".

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24