Reklama

Gaz

Austriacy lobbują za ustępstwami Brukseli na rzecz Gazpromu

Dyrektor Generalny austriackiego OMV Rainer Seele uważa, że ​​niemiecki regulator podjął właściwą decyzję, popierając wyłączenie gazociągu OPAL spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego - informują „Wiedomosti”.

„Trzeba w końcu podjąć decyzję dotyczącą wykorzystania możliwości OPAL. Jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia w tej materii podczas realizacji projektu Nord Stream II. W mojej opinii, niemiecki regulator postąpił właściwie, kiedy zatwierdził wykluczenie tego gazociągu spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego. Żałuję, że Komisja Europejska ma inny pogląd na ten temat” - powiedział Seele w wywiadzie. 

Komentując perspektywy Nord Stream II szef OMV dodał: „Europa potrzebuje gazu ziemnego z Rosji. Nie widzę alternatyw, ani w krótkim, ani w długim okresie. To jest decyzja importerów, a nie polityków”. Seele nadmienił, że jego firma chciałaby wzmocnić hub gazowy w Baumgarten, a rozbudowa Gazociągu Północnego to umożliwia. 

Zdaniem Austriaka kolejne odcinki Nord Stream nie powinny być uważane za odpowiedź na fiasko South Stream: „Są to dwa całkowicie niezależne projekty”. Prezes wspomniał również, że OMV nie zamierza brać udziału w realizacji Turkish Stream, ponieważ priorytetowy jest dla niego wspomniany już NS.

Zobacz także: Grupa Wyszehradzka wypracuje wspólne stanowisko wobec Nord Stream II

Zobacz także: Budowa Nord Stream II wymaga zgody krajów bałtyckich

Reklama

Komentarze

    Reklama