Reklama

Elektromobilność

Audi zaprezentowało elektryczny model Elaine

Fot. www.audi.press-bank.pl
Fot. www.audi.press-bank.pl

Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Audi zaprezentowało dwa modele koncepcyjne - elektryczny Elaine oraz w pełni autonomiczny Aicon.

Elaine to elektryczny SUV-Coupé, który w przyszłości miałby umożliwić w pełni automatyczną jazdę, w określonych okolicznościach również bez obecności kierowcy na pokładzie.

Aicon stanowi wizję w pełni autonomicznego, napędzanego prądem samochodu przyszłości – bez kierownicy i bez pedałów. To czterodrzwiowe auto z układem siedzeń 2+2, które ma być w stanie pokonać dystanse ponad 800 km na jednym ładowaniu.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, w międzynarodowym przemyśle motoryzacyjnym przyjęła się pięciostopniowa skala dla zdefiniowania zautomatyzowanej jazdy. Skalę opracowała amerykańska organizacja standaryzująca SAE.

Poziom 1, jazda ze wsparciem: System wsparcia może przejąć kontrolę nad kontynuowanym, wzdłużnym i poprzecznym poruszaniem się pojazdu. Kierowca jest wspierany przez system, ale nadal jest odpowiedzialny. Musi być gotów do natychmiastowego przejęcia prowadzenia pojazdu w razie potrzeby. Systemem poziomu 1. jest np. korzystający z radaru adaptacyjny tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami Audi adaptive cruise control (ACC).

Poziom 2, jazda częściowo zautomatyzowana: Kierowca w określonych przypadkach umożliwiających zastosowanie systemu, może przekazać mu połączone, kontynuowane wzdłużne i poprzeczne poruszanie się pojazdu, przez cały czas sprawuje jednak funkcję nadzorowania i nadrzędnego sterowania. Dlatego przez cały czas ponosi odpowiedzialność. Przykładem tego jest asystent jazdy w korkach Audi: samodzielnie hamuje i przyspiesza w spowolnionym ruchu (prędkość max. 65 km/h) i na drogach wysokiej jakości przejmuje czasowo również kierowanie pojazdem.

Poziom 3, jazda wysoce zautomatyzowana: Kierowca nie musi już stale nadzorować prowadzenia pojazdu oraz może wykonywać czynności proponowane przez systemy pokładowe. System samodzielnie rozpoznaje swoje granice, czyli punkt, w którym warunki otoczenia nie mieszczą się już w zakresie jego działania. W takim przypadku samochód, z kilkusekundowym wyprzedzeniem, nakazuje kierowcy przejęcia prowadzenia. Kryteria te spełnia nowy pilot jazdy w korkach Audi.

Poziom 4, jazda w pełni zautomatyzowana: Systemy działające na poziomie 4. nie potrzebują wsparcia czy przejmowania prowadzenia przez kierowcę, są jednak ograniczone do określonego obszaru działania – przykładowo autostrady lub parkingu wielopoziomowego. Tutaj kierowca może przekazać systemowi całkowite prowadzenie pojazdu. Przejmuje je ponownie wtedy, gdy samochód opuści obszar zdefiniowany dla w pełni zautomatyzowanej jazdy. Przykładem takiego systemu są scenariusze przyszłości, np. taksówki-roboty w centrach miast. Przejmują one całkowite prowadzenie pojazdu w ograniczonym zakresie prędkości, na ograniczonym odcinku.

Poziom 5, jazda autonomiczna: Pojazd przejmuje pełną kontrolę nad poruszaniem się wzdłużnym i poprzecznym. Systemy poziomu 5 w żadnej sytuacji nie potrzebują pomocy kierowcy. Kierownica i pedały stają się tu zbędne.

Audi Elaine ma oferować system autonomicznego prowadzenia poziomu 4, oparty na zaawansowanej jednostce sterującej zFAS, która została zainstalowana z tyłu pojazdu.

Elaine wyposażono m. in. w  pilota jazdy po autostradzie, odciążającego kierowcę na dłuższych dystansach, który pozwala na zdalną jazdę do prędkości 130 km/h. Pojazd potrafi też w zautomatyzowany sposób zmieniać pas ruchu, może wyprzedzać, a następnie powracać na swój pas. Takie czynności rozpoczyna, przeprowadza i kończy samodzielnie, bez udziału osoby siedzącej za kierownicą. Jeśli kierowca zechce jednak podjąć aktywność, jest to możliwe w każdym momencie.

Również poza autostradami i wielopasmowymi drogami szybkiego ruchu w miastach, kierowca Audi Elaine ma cały czas do dyspozycji wszystkie systemy wsparcia podczas jazdy, m.in. technikę bezpieczeństwa pre sense oraz predyktywnego asystenta wydajności, którego dane, dzięki danym nawigacji HERE, można uzupełnić o jeszcze bardziej precyzyjne informacje odcinkowe.

Pojazd ma 4,90 metra długości, 1,98 metra szerokości i 1,53 metra wysokości przy rozstawie osi wynoszącym 2,93 metra.

Wnętrze samochodu cechuje się prostotą – funkcje są jasno ustrukturyzowane, elementy obsługi znacznie zredukowano.

Poniżej centralnych monitorów, na konsoli środkowej i w obudowach drzwi umiejscowiono wyświetlacze dotykowe, służące do prezentowania informacji i interakcji z systemami pojazdu.

Oświetlenie z przodu i z tyłu samochodu opiera się na sterowanych cyfrowo jednostkach diodowych Matrix.

Elaine wyposażono w silnik elektryczny przy przedniej osi i dwa kolejne przy osi tylnej, napęd przenoszony jest na wszystkie koła.

Pojazd dysponuje mocą 320 kW (435 KM), która w trybie overboost wzrasta do 370 kW (ok. 500 KM). Od 0 do 100 km/h  samochód przyspiesza w 4,5 sekundy.

Zespół baterii litowo-jonowych o pojemności 95 kWh zapewnia zasięg przekraczający 500 kilometrów na jednym ładowaniu (wg. norm NEDC). Pojazd może być ładowany zarówno z wykorzystaniem funkcji szybkiego ładowania – 150 kW mocy przez kabel, jak i bezprzewodowo, przez Audi Wireless Charging System.

Jak informuje Audi, układ napędowy Elaine zostanie wykorzystany w przyszłych, seryjnych EV producenta z Ingolstadt.

OPRA.pl/jk

Zobacz także: Rozstrzygnięto konkurs na nadwozie polskiego samochodu elektrycznego

Zobacz także: Nowa limuzyna Mercedesa z napędem elektrycznym

Reklama

Komentarze

    Reklama