Reklama

Elektromobilność

Audi i koleje DB Cargo realizują transport wolny od emisji CO2

Fot. Audi AG
Fot. Audi AG

Dział logistyki Audi jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o ochronę klimatu. Również transport kolejowy wykorzystywany przez firmę na terenie Niemiec, jest wolny od emisji CO2. Audi to pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo organizujące swe kolejowe operacje logistyczne w sposób całkowicie neutralny pod względem emisji CO2. Cztery pierścienie, współpracując na tym polu z niemieckimi kolejami DB, weszły do projektu „DBeco plus”, stawiając sobie za cel redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o ponad 13 tysięcy ton rocznie. To kolejny milowy krok koncernu na drodze ku osiągnięciu produkcji neutralnej pod względem emisji CO2.

Audi, od roku 2010 korzysta z przyjaznego środowisku kolejowego transportu samochodów „DBeco plus”. Dokładnie 1 sierpnia 2010, tak zwane „zielone pociągi” rozpoczęły regularne kursowanie z Ingolstadt do portu Emden nad Morzem Północnym. Koncern z Ingolstadt jest pierwszym przedsiębiorstwem wykorzystującym pociągi napędzane „zieloną energią”. Od roku 2012, „zielone pociągi” transportują również samochody z fabryki Audi w Neckarsulm. Do tej pory przetransportowano w ten sposób prawie 1,6 mln aut, zapobiegając emisji 63 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Zmieniając środki transportu w naszych operacjach logistycznych, wpływamy na znaczną redukcję emisji CO2 i przyczyniamy się do ochrony klimatu.” – podkreśla Heiko Schultz, szef logistyki transportu w Audi AG. Siedem lat od zapoczątkowania projektu, wszystkie transporty Audi z obu niemieckich fabryk organizowane wraz z DB Cargo, są wolne od emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to nie tylko transportów opuszczających fabryki (gotowe samochody), ale również transportów dostarczających do tych fabryk podzespoły i materiały od dostawców zewnętrznych. Dziennie, na terenie fabryk w Ingolstadt i w Neckarsulm ładuje się i rozładowuje ok. 25 pociągów. „Napawa nas dumą fakt, że jesteśmy pierwszym operatorem kolejowym organizującym transporty nie emitujące CO2, wnoszącym w ten sposób znaczący wkład w realizację celów Audi dotyczących produkcji całkowicie wolnej od emisji dwutlenku węgla.

podkreśla Heiko Schultz, szef logistyki transportu w Audi AG

Siedem lat od zapoczątkowania projektu, wszystkie transporty Audi z obu niemieckich fabryk organizowane wraz z DB Cargo, są wolne od emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to nie tylko transportów opuszczających fabryki (gotowe samochody), ale również transportów dostarczających do tych fabryk podzespoły i materiały od dostawców zewnętrznych. Dziennie, na terenie fabryk w Ingolstadt i w Neckarsulm ładuje się i rozładowuje ok. 25 pociągów.

Napawa nas dumą fakt, że jesteśmy pierwszym operatorem kolejowym organizującym transporty nie emitujące CO2, wnoszącym w ten sposób znaczący wkład w realizację celów Audi dotyczących produkcji całkowicie wolnej od emisji dwutlenku węgla.

mówi Jens Nöldner, dyrektor zarządzający DB Cargo Logistics GmbH

Na początku, DB Cargo obliczyło zapotrzebowanie na energię niezbędną dla operacji transportowych organizowanych w projekcie „DBeco plus”. Później, mając już wyliczenia dla tego konkretnego przedsięwzięcia, zastąpiło dotychczas wykorzystywaną energię „zieloną energią”, pozyskiwaną z odnawialnych źródeł zlokalizowanych w Niemczech. DB Cargo zapewnia Audi usługi transportowe wolne od emisji CO2, a dodatkowo inwestuje dziesięć procent przychodów w rozwój infrastruktury służącej produkcji i magazynowaniu energii pochodzącej z odzysku. Oznacza to, że usługa transportowa DB dla Audi „podwójnie” wpływa na ochronę klimatu.

Czytaj też: Kolejna generacja Audi RS 7 otrzyma napęd hybrydowy

Przestawiając się na transport kolejowy, Audi realizuje swój cel zmiany w najbliższej przyszłości sposobu produkcji samochodów na zupełnie wolny od emisji dwutlenku węgla. Audi AG było pierwszym przedsiębiorstwem, które w roku 2014 uzyskało certyfikat emisji CO2 zgodny ze światowym standardem ISO 14064 i które wykorzystuje wyniki tej certyfikacji w celu ciągłego wdrażania rozwiązań mających na celu redukcję negatywnego wpływu na środowisko. Koncern szczegółowo przeanalizował wielkość emisji w całym cyklu życiowym pojazdu, a następnie podjął odpowiednie działania na tym polu. Obliczenia i źródła danych, na których opierają się eksperci Audi AG, zostały szczegółowo przebadane i potwierdzone przez specjalistów z DEKRA Certification GmbH i DEKRA Certification Inc.

Reklama
Reklama

Komentarze