Reklama

Wywiady

Górnicy, Turów, atom, ceny energii. Anna Moskwa o energetyce PiS [WYWIAD]

Czy warto się bić o kopalnię Turów? Dlaczego przez 8 ostatnich lat podjęto tak mało decyzji ws. atomu? Czy górnicy blokują polską transformację energetyczną? O to Jakub Wiech zapytał Annę Moskwę, szefową resortu klimatu i środowiska.

Reklama

Minister Anna Moskwa była gościem podcastu "Eleketryfikacja", prowadzonego przez redaktora naczelnego Energetyka24 Jakuba Wiecha.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Oto najważniejsze punkty rozmowy:

1:12: Czy Polska ma politykę energetyczną?

„Mówienie, że mamy taką jedną, spójną politykę energetyczną na sto lat byłoby nieprawdą”.

8:44: Czy spór o kopalnię Turów jest zasadny?

„Co do Turowa: planujemy go jako podstawę regionalną bezpieczeństwa energetycznego. Oczywiście chcemy być ambitni w planach transformacyjnych, w planach jądrowych, ale zawsze musi być Plan B. I tym Planem B, do momentu powstania atomu, będzie i węgiel kamienny, i węgiel brunatny”.

14:10: Czy zdążymy z dużym atomem?

„Jak patrzymy na tę część decyzyjną, która jest trudna, szczególnie dla państwa, które robi to po raz pierwszy (…), to jesteśmy od tej strony w terminach (…). Tej części dokumentacyjnej się nie obawiam”.

18:49: Czy elektrownia jądrowa nie podzieli losów Turowa?

„Widzimy, że są też państwa typu Austria, która regularnie składa potem wniosek do Trybunału Sprawiedliwości. Te wnioski są już o dosyć znanej treści, bo się powtarzają (…). Więc przygotowując nasze dokumenty (…) wiemy, jakie elementy są atakowane, gdzie wzmocnić analizę, gdzie przygotować się lepiej od strony środowiskowej. Nikogo to nie cieszy, że te odwołania są, trudno też jakąś dobrą wolę i troskę o środowisko w tym wszystkim zobaczyć”.

25:46: Czy jedna decyzja ws. atomu podjęta przez 8 lat to nie za mało, żeby zdążyć z atomem?

„Była dobra analiza robiona w spółce dotycząca przyczyn opóźnień. Wyszło nam z tej analizy, że najczęściej opóźnienia wynikają z tego, że wykonawca pojawia się za późno i potem ma roszczenia do projektanta, oczekuje przeprojektowania, zmiany, pojawiają się spory prawne, kwestie odpowiedzialności za poszczególne elementy. Stąd też wybraliśmy model konsorcjalny (…). To nam gwarantuje, że ten wykonawca jest już teraz”.

30:58: Czy polski atom można zablokować?

„Minister Lemke, która jest ministrem środowiska, deklarowała ostatnio w Słubicach (…), że miks energetyczny każdego państwa jest suwerenną decyzją i żadne państwo nie ma prawa i nie będzie ingerować w ten miks energetyczny (…). My też moglibyśmy rozpocząć proces, że Niemcy (…) skończyli zamykanie elektrowni jądrowych”.

32:40: Dlaczego odłączamy fotowoltaikę?

„Będą miejsca, że będzie to kwestia sieci. Będą miejsca, że będzie to przewymiarowana fotowoltaika (…). Ten problem wraz ze zmniejszaniem instalacji będzie się zmniejszał. Bardzo się cieszę, że w Moim Prądzie coraz więcej mamy wniosków o magazyny energii”.

36:01: Czy odbudowa Ukrainy może zagrozić polskiej transformacji energetycznej?

„To będzie nie tylko odbudowa istniejącego systemu, ale też zbudowanie go na nowo (…). Ta fala z Polski będzie mogła się przenieść też na Ukrainę”.

40:19: Jakie będą ceny energii w przyszłym roku?

„Jesteśmy, tak jak w ubiegłych latach, w gotowości, obserwujemy zmienności i w energii, i w gazie, i w cieple, i ceny surowców (…). Odpowiedzi jakie to będą instrumenty wsparcia (…) jeszcze na dzisiaj nie mamy”.

Reklama
Reklama

Komentarze