Reklama

Atom

Władze Białorusi: system bezpieczeństwa odłączył od sieci blok elektrowni jądrowej pod Ostrowcem

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Pierwszy blok energetyczny elektrowni jądrowej pod Ostrowcem na północnym zachodzie Białorusi został automatycznie odłączony od sieci - poinformowało w poniedziałek białoruskie ministerstwo energetyki. Resort zapewnił, że poziom promieniowania na terenie elektrowni „nie zmienił się”.

„12 lipca o godz. 12.57 (godz. 11.57 w Polsce - przyp.red.) pierwszy blok energetyczny został odłączony od sieci przez system automatycznej ochrony generatora” – przekazał resort w komunikacie.

Jak podano, zgodnie z procedurami obniżono moc reaktora. „Przyczyny odłączenia generatora prądu są ustalane. Po ich usunięciu blok energetyczny powróci do pracy” – poinformowało ministerstwo.

Pierwszy blok energetyczny elektrowni jądrowej został włączony do eksploatacji przemysłowej w czerwcu br.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia składa się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Siłownię buduje Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę. Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Reklama
Reklama

Budowie elektrowni sprzeciwia się Litwa, której władze uważają obiekt za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Źródło:PAP

Komentarze